arama

Çocuklara Temizliği Öğretme İpuçları

Çocuklara Temizliği Öğretme Kolay Mı?

Çıplak ayakla legoya bastınız mı? O anda bu acıyı hissetmeyen çok azdır. Çocuklarımızın oyuncakları genellikle evin karmaşasına artı bir karmaşa katar. Bunu önlemek için ne yapabiliriz ya da bu karmaşayı en aza indirmek için evde çocuklara temizliği öğretme ipuçlarına ne dersiniz? İşte bu konuda onların daha derli toplu ve nasıl organize edeceğinize dair bazı ipuçlarında şu kuralları izleyebilirsiniz:

1- Onlara Günlük Plan Listesi Yapın

Okulda nasıl ki çocuklarınız bir ders programına ihtiyacı olduğunu öğretmenleri söylüyorsa, evde de çocuğunuzun günlük rutin işlerini yapacakları bir plan listesi hazırlayabilirsiniz. Yapacakları işler ya da görevleri oldukları zaman bunları bir liste yaparak hazırlayabilir ve sonunda küçük sürprizlerle teşvik edebilirsiniz. Böylece hem siz mutlu olacak, hem de onların mutlu olmasını sağlayacaksınız.

2- Onlara İyi Bir Örnek Olun

Düzenli olma alışkanlığı çocukların ailelerinde görüp, öğrendiği bir durumdur. Anlama yaşına geldiği zaman onlara küçük küçük toplama ve düzenleme görevleri vererek onları bu konuşa teşvik ediniz.Gel beraber yapalım diyerek ya da oyun tarzında toplama işlemi yaparak onlara örnek olunuz. Ayrıca bu işlemi yaparken onlara küçük uyarılar yapınız. Örneğin; “Her gün oyuncaklarımı toplarım ve böylece onlara basıp yaralanmam, kırmam” gibi uyarılar yapınız.

3- Temizlik ve Düzeni Alışkanlık Haline Getirin

Çocuklara temizliği öğretmenin en önemli kurallarından biri de onlara bu işleri yaptırırken, mutlaka alışkanlık haline getirmenizdir. Çünkü zaman zaman anneler ya da babalar “Sonra yapar, bugün yapmasa da olur” gibi düşüncelerinden dolayı çocuklar gevşeklik gösterip, bu düzene uymayı reddederler. Hatta çocuklar bu durumdan faydalanmak ister, toplama ve düzeni yapmak istemediklerini dile getirir. Fakat ebeveyn olarak kararlı olur ve bunu her gün yapmaları gerektiği konusunda kurallı davranırsanız, çocuklarınız da bu konuda alışkanlık kazanacaklardır.

4- Sabırlı Olun

Elbette ebeveyn olarak çocuklara zaman zaman sabırlı davranmakta zorlanmaktayız. Şunu unutmayın: Çocuklarınız yetişkin değil, onların sizin gibi düşünüp ve davranmasını beklemeyin. Dolayısıyla onlar bazı davranışları kazandırmak için sabırlı olmanız gerekir. Nasıl ki zaman zaman sizler bazı işleri yaparken sıkılıyorsanız, onların da aynı düşüncede olacağını unutmayın. Onun için sabırlı ve temizlik düzen konusunda daha sevecen olursanız, zamanla siz uyarmadan onların bütün işlerini kendiliğinden tamamladıklarını göreceksiniz.