arama

Derin Dondurucu Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Derin Dondurucu Düzeni Neden Gereklidir?

Derin dondurucuya sahip bayanlarımızın aslında merak ettikleri sorulardan biri de derin dondurucu düzeni nasıl olması gerektiği konusudur. Belki çoğunuza göre basit bir işlem gibi görünse de yanlış yerleştirmenin oluşturduğu az ürün alma sorunu yaşanmakta ve daha büyük derin dondurucuya geçme istediği oluşmaktadır. Tabi ki iyi yerleşim yapmadığınızda fazla enerji de harcanır.

Derin dondurucu düzeni nasıl olmalı diyorsanız sizler için bu konuda uzmanlardan derlediğimiz bazı ipuçlarını paylaşacağız.

  1. Derin dondurucuda en önemli konu; yiyecekler arasında yeterli hava akışı var mı bunu kontrol etmeliyiz. Hava akımı iyi olan derin dondurucu fazla enerji harcamaz ve dolayısıyla yiyeceklerini sağlıklı şekilde gerekli ısıda kalacaktır.
  2. Derin dondurucularınız mutlaka daha serin ve nemli olmayan alanda kalmalıdır. Eğer ki dondurucunuzu mutfağa koymayı düşünüyorsanız ocak ve buzdolabından uzak kalması gerekir. Çünkü bu ürünler sıcaklık vereceği için derin dondurucunuz çok enerji harcar. Ayrıca nemden dolayı da dış kısmı zarar görecektir.
  3. Derin dondurucunuz çekmeceli ise her bir çekmecede aynı ürünün olmasına dikkat ediniz. Örneğin; kıymalar, kuşbaşı etler, tavuk vs. her biri ayrı çekmecede olmalı ki rahatça istediğinizde bulmanız kolay olur. Sandık tipi derin dondurucunuz var ise ürünleri aynı yiyecekleri, aynı kaba ya da her sıraya aynı ürünleri koyarak sıralama yapabilirsiniz.

  4. Derin dondurucuda yiyeceklerinizi saklarken, sağlam kap ve poşetler tercih ediniz. Özellikle kırmızı et ve yemek tarzı, sıvısı dışarı akacak olan yiyecek ve içecekleri iyi muhafaza etmelisiniz. Aksi halde sıvılar akarak derin dondurucunuzda kötü bir görüntü ve koku oluşturur. Bundan dolayı bu tarz ürünleri de en altta koyarsanız akması halinde diğer ürünleriniz zarar görmez.
  5. Derin dondurucunuzda poşetlenmiş ürünleri yatay olarak yer kaplamayacak şekilde muhafaza ediniz. Böylece rafa üç ürün yerine bu yöntem sayesinde 7 ürüne kadar sıralamanız mümkün olur.
  6. Sandık tipi derin dondurucuda ise çok fazla kullandığınız yiyecekleriniz var ise bunlar için tel raflar satılmaktadır. Bu tel raflara ihtiyacınız çok olan yiyecekleri koyunuz.

Son tavsiyemiz ise; mutlaka her ürünün üzerine etiket yapıştırmaktır. İşinizi çok büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Çünkü donmuş ürünleri bazen ne olduğu konusunda kararsızlık olmaktadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.