arama

Dağınık Mutfağı En Pratik Düzenleme Yolları

Dağınık mutfağı en pratik ve kolay şekilde düzenleme önerilerimi adım adım yazdım. Siz de artık düzenli bir mutfak sahibi olacaksınız. :)

Dağınık mutfağı düzenlemek gözünüzü korkutmasın. Mutfaklar, evlerdeki birçok malzemenin bulunduğu alanlardır. Bundan dolayı bu alanların düzene sokulması oldukça zordur. Özellikle eve ilk taşınıldığı zamanlarda kurulan düzenlerin devam etmesi umut edilse de bu hiçbir zaman olmaz. Mutfakların düzenini oturtturmak adına çok fazla para harcamaya gerek yoktur. Dağınık mutfağı evde bulunan bazı malzemeler ile kolay ve hızlı şekilde düzenleyebilirsiniz. Bunun için aşağıda bulunan adımları tek tek uygulamanızı öneririm.

1- Mandal Kullanımı

Çamaşır asmak dışında mandallar dolapların kapaklarında da kullanılabilir. Dolaplara zarar vermeyecek şekilde karşılıklı çakılan iki çivi üzerine ip takılır. Kuru yiyeceklerin paketleri çamaşır asar gibi bu alanda depolanabilir.

2- Kırtasiyeyi Mutfağa Taşıyın

Dağınık Mutfağı En Pratik Düzenleme Yolları

Dosya düzenlemeye yarayan ürünler mutfak dolaplarında yeni bir iş için görev görür. Dolaba zarar vermeden iki adet çivi çakılır ve dosya bu çivilere takılır. İçine deterjan, sünger ya da farklı malzemeleri düzene sokmak adına koymak gerekir.

3- Meyveler ve Sebzeleri Düzenleme

Patates, soğan ve sarımsak tarzındaki yiyecekler mutfak içinde saklanır. Bunlar kirletme özelliği yüksek olan ürünlerdir. Bundan dolayı küçük kutularda, ağzı kapalı ama hava alma özelliği olan sepetlerde saklanmalıdır. Bu aşamada dekoratif ürünlerin seçilmesine dikkat edilmelidir.

4- Bardakları Asın

Dağınık Mutfağı En Pratik Düzen

Özellikle mutfak dolabında yer olmayan kişiler tarafından sık şekilde tercih edilebilir. Bunun dışında dekoratif anlamda da farklılık sağlar. Bir ahşap tahta üzerine kancalar takılır. Bu ahşap isterseniz duvara isterseniz de fayans üzerine monte edilir. Özellikle kupaların asılması dekoratif anlamda hoş durur.

5- Kurabiye Kalıpları

Dağınık Mutfağı En Pratik Düzenleme Yolları

Bu ürünler küçük olduğundan dolayı depolanması sıkıntıdır. Çekmecelerde de insanların gözünde dağınıklık yaratmaktan başka bir işlevi yoktur. Bu ürünler kutuların içinde saklandığından dağınıklık ortadan kalkar. Ayrıca dekoratif kutu kullanımları yapılacaksa raf üzerinde saklanabilir.

6- Su Şişeleri

Cam su şişelerinin dekoratif yapıya sahip olanlar kuru bakliyatları saklamak adına çözüm sunacaktır. Bu ürünler cam içinde saklandığı için taze kalacak ve böceklenmeyecektir.

7- Duvar Kullanımı

Dağınık Mutfağı En Pratik Düzenleme Yolları

Çekmecelerde yer kalmazsa mutfaklarda düzenleme yapmak için duvarlarda raflar kullanılabilir. Özellikle son dönemlerde terekler oldukça popüler olan düzenleme rafları içinde yer alır. Tabak, bardak ve dekoratif eşyaları düzene sokmak için en uygun alan seçilmesi gerekir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.