arama

Mutfak Düzeninde Yapılan 5 Büyük Hata

Mutfak Düzeni Neden Önemlidir?

Mutfaklar birçok sayıda ev aktivitesinin yapıldığı alanlardır. Hatta günümüzde insanların komşularıyla bile sosyalleşme yaşadığı mekanlar olarak tanımlanabilir. Bundan dolayı hem şık hem de düzen açısından işlevsel özelliğe sahip olmalıdır. Mutfakların stilleri ne olursa olsun düzeni ve kullanım için organizasyonu çok önemlidir. Bunun uygulanması oldukça zordur. İnsanlar bu konuda birçok hata yapar. Bu hatalar arasında;

1- Mutfaklarda Tıkanıklık

Mutfakların düzenli şekilde kullanılması için öncelikli olarak kullanılmayan tüm eşyaların bu alandan çıkartılması gerekir. Ayrıca mutfaklardaki dolaplar ve tezgahların düzen sağlayabilmesi için boy ve yükseklik anlamında kişiye uygun olması da önemlidir. Birçok insan yüksek mutfak dolabı tercih eder. Sonrasında en süt dolapları yükseklikten kaynaklı olarak kullanamaz hale gelir.

2- Depolama Alanları

Özellikle mutfak dolaplarının tasarlanmasında oluşan en büyük sıkıntı depolama alanlarının düşünülmemesidir. Dolapların koyulacağı alanlardan kaynaklı olarak birçok kör nokta ve kullanıma elverişsiz alan bulunur. Bu alanların gelişen teknoloji ile tasarlanmış ek aksesuarlar ile kullanılır hale getirilmesi gerekir. Çoğu insanın evinde bu şekilde değildir.

3- Yetersiz Tezgah Alanı

Mutfaklardaki en büyük sorunlardan bir tanesi de yeterli düzeyde tezgah alanının bulunmamasıdır. Tezgahlar depolama anlamında da yardımcı olur. Bazı mutfak aletlerinin tezgah üzerinde kalması dolap içinde depolama yapmayı ortadan kaldırır.

4- Aydınlatma

Aydınlatma düzenin en önemli adımıdır. Alana ferahlık ve huzur katar. Ayrıca bıçak kullanımı ve diğer mutfak aletleri kullanımı içinde gereklidir. Düzen ve alanın güzelliğini arttırmak adına lambaların net ışık vermesi gerekir. Aydınlatma sayesinde çekmece içlerinin düzen daha şık gözükecektir.

5- Planlama

Mutfakların düzene sokulmasında yapılan hatalardan bir tanesi de önceden planlama yapılmamasıdır. Plansız yapılan işlerde her zaman sorun çıkar. Daha önceden nasıl bir düzen kurulacağı, neyin nerede depolanacağı, fazla eşyaların ne yapılacağı, dolap ile çekmece içlerine neler koyulacağı gibi birçok soru detaylandırıldığı zaman en doğru düzen sağlanır. Mutfakların düzene sokulması konusunda kendinize ek bütçeler ayırabiliyorsanız, bu konuda profesyonel tasarımcılardan da yardım alabilirsiniz. Tasarımcılar en iyi bilgilere ve fikirlere sahiptir. Sizin ihtiyaçlarınızı doğru şekilde belirleme yaparak elinizde bulunan bütçeye uygun şekilde yardımcı olur.

etiketlerETİKETLER

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.