arama

Yumuşatıcı Kullanımı Çamaşırlar İçin Gerekli Mi?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Yumuşatıcı Kullanımı ve Çamaşırlar Açısından Faydası

Çamaşırlarımızı ilk elimize aldığımızda şüphesiz en önemli etken çamaşırlarımızın güzel bir kokuya sahip olmasıdır. Herkes yeni yıkanmış çamaşırlarının güzel bir şekilde kokmasını arzular. Bunun yanı sıra yeni yıkanan çamaşırların toz ve kirden arınmış olduğu için pürüzsüz ve yumuşak bir yüzeye sahip olması da yine  beklentiler arasında bulunmaktadır. Özel olarak üretilen çamaşır yumuşatıcıları ise çamaşırlarınızın hem kokusunu daha güzel bir hale getirebilmek hem de çamaşırlarınıza daha yumuşak bir doku katmak için kullanılır.

Yıkama esnasında doğru miktarlarda makinenize koyacağınız yumuşatıcı sayesinde çamaşırlarınız yalnızca deterjan ile yıkanmış haline nazaran oldukça daha güzel bir kokuya ve fark edilebilecek miktarda daha yumuşak bir yüzeye sahip olacaktır. Yumuşatıcı kullanımı hem güzel koku etkisi hem de çamaşırlarınızın daha hoş bir yüzeye sahip olması için tavsiye edilmektedir.

Yumuşatıcı Kullanımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yumuşatıcı kullanımı rastgele gerçekleştirilmemesi gereken bir işlemdir. Yumuşatıcılar, kıyafetlerin daha güzel kokmasını sağlamaları ve daha yumuşak bir yüzeyi kıyafetlere kazandırmalarının yanı sıra kimi kumaşlar için de birtakım dezavantajlara sahiptir. Bu sebep ile her kumaş için yumuşatıcı kullanmak doğru olmayacaktır. Havlular yumuşatıcı kullanılması tavsiye edilmeyen ilk grubu oluşturur. Havlularımızın sahip olması gereken emici özelliği yumuşatıcı kullanımı sebebi ile azalır. Havluların emme özelliğini kaybetmemeleri için daha güzel bir kokudan vazgeçilmeli ve havlu yıkanırken yumuşatıcı kullanılmamalıdır. Aynı şekilde spor eşyaları ya da mikrofiber bezlerin temizliği esnasında da yumuşatıcı kullanmak doğru olmayacaktır. Spor eşyalar ter emme özelliğini kaybetmemeleri, mikrofiber bezler için ise toz ve kiri hapsetme özeliğini kaybetmemesi için bu eşyaların yıkanması esnasında yumuşatıcı kullanılmaması tavsiye edilir.

Çamaşır Yıkarken Yumuşatıcı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Çamaşır makinelerinde çamaşır yıkarken yumuşatıcı kullanmak oldukça basit bir konudur. Günümüzde çoğu makinenin yumuşatıcı bölmesi bulunmaktadır. Yumuşatıcı, çamaşır makinesinin programı başlatılmadan yumuşatıcı gözüne dökülür ve sonrasında program başlatılır. Bu şekilde yumuşatıcı kullanımı gerçekleştirilir. Yumuşatıcının miktarı ise kıyafetin miktarına göre belirlenmelidir. Kıyafet az ise yumuşatıcı seviyesi kapağın alt kısmında eğer yıkanacaklar fazla ise yumuşatıcı kapağının üst kısmı dolacak miktarda yumuşatıcı kullanılmalıdır.