arama

Fayans ve Banyo Temizliği İçin Püf Noktalar

Fayans ve banyo temizliği her hanımın ortak derdidir. Özellikle sularınız kireçliyse bu temizlik iyice zorlaşır. Ama bu yazımın sonunda siz de artık temizlik avcısı olacaksınız.
fayans ve banyo temizliği püf noktları

Fayans ve Banyo Temizliği Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mutfak, tuvalet ve banyolar ev içerisinde en fazla kullanılan alanlardır. Tabi hijyen açısından bakıldığında da en çok titizlik gerektiren alanlardan biri niteliğini taşımaktadır. Bu noktada ön plana çıkan fayans ve banyo temizliği ise birtakım soruları beraberinde getirmektedir. Bunlardan ilki ise söz konusu temizlik sırasında ne tür konulara dikkat edilmesi gerektiğidir. O halde bu konuda öncelikli olarak bilmeniz gereken hususun fayans temizliğinde periyodik aralıklarla yapılması gereken temizlik işlemleri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu şekilde yapılan temizlikler kişilere pratikliği ve kolaylığı beraberinde sunacaktır.

Düzenli temizlikleri beraberinde izleyen bir diğer önemli husus ise kullanılan deterjanların doğruluğu olacaktır. İçerisinde ağır kimyasal olan deterjanlardan uzak durulması bu noktada fayansların matlaşmaması ve tabi derz dolgularında erimeyi de beraberinde getirmemesi için gerekli olacaktır. O halde temizlik işlemleri sırasında kullanacağınız deterjanlara ayrıca özen göstermeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Fayans Temizliğinde İşinize Yarayacak Püf Noktalar!

Fayans ve Banyo Temizliği

Fayans temizliği için titizlik gerektiren bir iş olduğundan ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinden söz ettik. O halde şimdi de bu konuda işinize yarayacak birtakım püf noktalarından bahsedelim. Fayans temizliği için işinizi kolaylaştırmak lazım. Uzun derz ve fayans ovalamak istemezseniz 1 ölçeklik çamaşır suyuyla 3 ölçeklik karbonatı karıştırmanız gerekecektir. Ardından fayans üzerine yayacağınız karışımı yarım saatlik süreyle bekletmeniz son olarak ise ılık suyla durulamanız yeterli olacaktır. Böylece fayans temizliğinizi kısa zamanda fazla uğraş vermeksizin yapabilmeniz de mümkün olacaktır.

Doğal Malzemeler ile Fayansları Temizlemek Mümkün Müdür?

Doğal Fayans ve Banyo Temizliği

Fayans ve banyo temizliği için doğal malzemelere başvurabileceğinizi bilmelisiniz. Bunun için önceliğiniz beyaz sirkenin ta kendisi olacaktır. Bir kap içerisine yarı yarıya sirke ile ılık su ilave etmeniz ardından ise hazırladığınız karışımı fayans üzerine döküp süngerle ovalamanız yeterli olacaktır. Tabi son bir işlem olarak fayansı durulamayı da ihmal etmemelisiniz.

Bir diğer doğal yönteminiz karbonatla çamaşır suyunu karıştırmanız olacaktır. Bu noktada 3 ölçeklik karbonatla 1 ölçeklik çamaşır suyundan yararlanabilirsiniz. Söz konusu yöntemler fayansların parlamasına, fayans aralarındaki kirlerin ise yumuşayarak daha kısa sürede çözülmesine yardımcı olacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.