arama

Vazodaki Çiçekleri Dik Tutmanın Yolları

vazodaki çiçekleri dik tutmanın yolları

Vazodaki Çiçekleri Dik Tutmak

Evimizde masamızın üzerinde hem güzel kokan hem de güzel bir görüntü sunan çiçekleri görmek mutluluk verir. Fakat zaman içerisinde solup gitmeleri oldukça üzücü değil mi?

Aslına bakarsanız budanması gereken çiçekler haricinde koparılmış çiçekler değil saksıda yetişen çiçekler almanızı tavsiye ederiz. Yine de sizlere vazodaki çiçekleri dik tutmanın yolları nelerdir biraz bahsedeceğiz.

Vazodaki Çiçekleri Dik Tutmanın Yolları

  • Aspirin; Vazodaki çiçeklerinizi daha uzun süre canlı tutmak için, çiçekleri vazoya koymadan önce suyun içerisine bir adet ezilmiş aspirin atın.
  • Beyazlatıcı; Vazo içerisindeki 1 litre suya bir çay kaşığı beyazlatıcı ekleyin. Ayrıca 1 çay kaşığı şeker de koyabilirsiniz.
  • Bozuk para; Yine vazonun içerisine bir bozuk para ve bir küp şeker attığınızda çiçekleriniz uzun süre solmadan kalacaktır.
  • Vazodaki çiçekleri dik tutmanın yolları arasında yine saç spreyi yer almaktadır. Buketinizden bir adım kazar uzakta durarak, sadece çiçeklerinizin yapraklarına ve taç yaprakların altına saç spreyinizi sıkın.
  • Gazoz; şişenin dibinde kalan son damlaları vazonun içerisindeki suya damlatın.
  • Şeker; Bir litre ılık suyun içerisine 3 yemek kaşığı şeker ve 2 yemek kaşığı sirke ekleyin. Sirke bakterilerin gelişimini engeller ve şeker çiçeklerinizi besleyecektir. Böylece solmayı erteleyeceksiniz.
  • Sirke; Vazoya çiçeklerinizi koymadan önce suyun içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 2 yemek kaşığı şekeri karıştırın.

Saksıda Çiçek Yetiştirin

vazodaki çiçekleri dik tutmanın yolları

Vazodaki çiçekler eve ayrı bir hava katıyor olabilir. Hele bir de sevdiğiniz birinden hediye olarak gelmiş ise. Fakat gül gibi budanarak büyüyen çiçekler dışında vazo için çiçek almamaya özen gösterin. Unutmayın ki çiçekler canlıdır ve koparılan her çiçek erken ölecektir. Vazodaki çiçekleri dik tutmanın yolları yerine saksıda çiçek beslemek adına yapılabilecekleri öğrenmek yerinde bir karar olacaktır. Ayrıca size kesilmiş, koparılmış çiçek hediye edilmesini istemeyin. Bunun yerine saksıda çiçek hediye edebilirler.

Her ne kadar biz vazoya konacak çiçekleri ayakta tutmaya çalışsak da solacaklar. Fakat saksıdaki çiçeklere düzenli olarak baktığımız sürece yaşama tutunmaya devam edeceklerdir ve verilen hediye kalıcı bir hal alacaktır. Sizce böylesi çok daha güzel değil mi? Eğer saksıda çiçek bakmanın sorumluluğunu almak istemiyorsanız, vazoya konacak ve solup atılacak bir çiçek yerine kalıcı hediyeler alınmasını isteyebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.