arama

Eski Kazaklardan Yastık Kılıfı Yapımı

Eski kazaklardan yastık kılıfı yaparak eski kazaklarınızı değerlendirmiş olacaksınız. Ve yumuşacık renkli bir dekorasyon sağlamış olacaksınız. Peki eski kazaktan yastık kılıfı nasıl yapılır?
Eski Kazaklardan Yastık Kılıfı Yapımı

Sonbaharın gelmesi ile ufak ufak dolaplarınızı düzenleme işlemlerine hız vermişsinizdir. Malum kışlıklar yıkanacak ütülenecek ve dolaplar temizlenerek yerleştirme işlemleri yapılacaktır. Mevsimsel geçişlerde bu düzenlemeleri yaparken yırtılmış, eskimiş veya yıpranmış olan kazakların da ayrılma işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bir sürü para verdiğiniz bu yıpranmış kazakları atmayınız. Onları evinizin dekoruna uyumlu birer yastık haline getirebilirsiniz desek. Evet, evet yanlışlık yok şimdi o kazaklardan yastık yapmayı tarif etmek istiyoruz. İşte sizin için eski kazaklardan yastık kılıfı yapımı işlemlerinin tüm detayları…

Eski Kazakları Kullanarak Yastık Kılıfı

Malzemeler;

  • Birkaç adet kazak
  • Yastığın içini doldurmak için elyaf
  • İğne
  • İplik
  • Makas

Yastık Yapımı Aşamaları

Eski Kazaktan Yastık Kılıfı Yapımı

İlk olarak kazaklarınızı belirleyerek başlamanızı öneririz. Ardından kazağınızı düz bir zemine sererek kesim işlemi için hazır hale getiriniz. Daha sonra kazağınızın kollarını ve yakasını kesiniz. Kesime işlemini dilediğiniz büyüklükte belirleyebilirsiniz. Kesme işlemleriniz bittikten sonra kazağınızın sökülmemesi için iğne yardımı ile dikmeye başlamalısınız. Dört tarafından dikmeye başlayınız. Dikim sırasında iç kısmını dolduracağınız kadar dikilmemiş alan bırakınız. Daha sonra yastığınızın iç kısmını hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Eski kazaklardan yastık kılıfı yapımı elinizi çok oyalayan bir iş değildir. Bu nedenle sizde yaparken çok keyif alacaksınız. İç kısmı için elyaflarınızı dilerseniz direk yastığınızın içerisine doldura bileceğiniz gibi dilerseniz de bir başka kumaştan astar yaparak doldurabilirsiniz. Direk kazağı doldurarak yaptığınızı varsayarak devam edelim. Elyafları yastığın ne kadar yumuşak olmasını istiyor iseniz o ayarda doldurunuz. Ardından dikmeden bıraktığımız alanı da dikerek kapatınız. Bu işlemleri kaç tane yastık yapacak iseniz aynı sıra ile tekrarlamalısınız.

Evinizin havasının nasıl değiştiğine çok şaşıracaksınız. Koltuklarınızı kendi emeğinizin süslüyor olması sizi çok gururlandıracaktır. Eski kazaklardan yastık kılıfı yapımı uygulaması çok kolay olan işlemlerden meydana geldiği için tüm kazaklardan yastık yapmak isteyebilirsiniz. Evinizi ziyarete gelen eşiniz dostunuz bu yastıkları hangi ünlü ev dekorasyonu mağazasından aldığınızı soracaktır. Sizde gururla kendi emeğiniz olduğunu söyleyerek misafirlerinizi hem evinize hem de kendinize hayran bırakacaksınız. Sadece bir saat gibi bir zaman aralığında evinizin dekorunu çok kolay bir şekilde değiştiriverirsiniz. Şimdi bir kahve yaparak koltuğunuzda bulunan bu harika yastıkların keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.