arama

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

çocuk odası dekorasyonu nasıl yapılmalıdır?

Çocuk odası dekorasyonu kolay mıdır? İlham verici dekorasyon fikirleri ve özgün dokunuşlar ile çocuk odalarını sihirli bir yere dönüştürmek mümkündür. Sevimli bebek odalarından, havalı genç odası fikirlerine kadar olan çocuk odası için farklı tarzları keşfedebilecek bu yenidünya oldukça farklı renklerin ve modellerin bulunduğu bir dünyadır. İstenildiği gibi cesur, yürekli, eğlenceli ve sofistike olabilir. Çünkü çocuk odasını kişiselleştirirken, dekorasyonunu yaparken hiçbir şeyde sınır yoktur.

Hayal gücü ne kadar güçlüyse ve genişse o kadar güzel bir çocuk odası tasarlanabilir. Bunun için çocuğun kişiliğini analiz etmek ve bunu dekorasyona, mobilyalara, aksesuarlara ve duvarların rengine kadar odanın tüm unsurlarına yansıtmak gerekir.

Çocuk odası dekorasyonu konusundan girmeden önce, tasarımın çocuğun kişiliğine ve zevklerine uygun olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Eğer bu konuda bir iç mimarla çalışılırsa genellikle çocukların kendi fikir ve müdahaleleri iç mimarlar tarafından teşvik edilir.

Çocuk Odası Dekorasyonu Önerileri

çocuk odası dekorasyonu nasıl yapılmalıdır?

  • Oyuncakların ve çocukların eşyalarının nerede saklanacağı gibi fonksiyonellik noktalarına dikkat etmek gerekir.
  • Eğlenceli ve keyifli unsurları da es geçmemeye özen göstermek gerekir.
  • Canlı ve parlak renkler çocuk odası için en ideal renklerdir o yüzden mobilyaları böyle renklerden kaçındırmamak gerekir
  • Uyku alanı ya da sessiz oyunlar için uygun konforlu oturma alanlarından, enerjik tırmanma duvarlarına, iç mekân kaydıraklarına kadar pek çok sayıda farklı tasarım fikri bulunabilir.
  • Canlı duvar resimleri, duvar çıkartmaları ve seyirlik tavan aydınlatmaları için çocuklarının yaratıcılığından yardım alınabilir.
  • Özellikle pastel renkler olan tozpembe, buz mavi, kırık beyaz, uçuk sarı ve Nil yeşili gibi renk tonları çocuk odası dekorasyonu için harika seçimler olacaktır.
  • Çocuk odası dekorasyonunda farklı renkleri kullanırken sadece duvar ve zemin döşemelerinde değil mobilyalar da renkli modellerden seçilebilir.
  • Odada bulunan abajur, halı, saklama kutuları, raflar ve aksesuarlar gibi eşyalar odanın genel rengine uygun kontrast tonlar olarak tercih edilmelidir.
  • Tüm bunları dikkate alıp tamamladıktan sonra nevresim, yatak örtüsü ve battaniye gibi ev tekstil tercihinin de odanın dekorasyonuna uygun şekilde olması gerekir. Bu uygun renk ve desenlerde son dokunuşları yapılabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.