arama

Buzdolabı Düzeni İçin Muhteşem İpuçları

Buzdolabı düzeni sağlamak size mutfakta bir çok kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Düzeni sağlarken bozulan gıdalarınızı da rahatlıkla görebileceksiniz. Peki bu buzdolabı düzeni nasıl sağlanır?
buzdolabı düzeni sağlamak için öneriler

Buzdolabı Düzenini Sağlamak Neden Önemlidir?

Mutfağın en sevilen elektronik eşyalarından biri olan ve en çok hatırı sayılan, aile bireyleri arasında sık sık ziyaret edilen eşyasıdır. Hayati bir önem taşıyan buzdolabınız yiyecek israfını en aza indirmenin yanında çok iyi bir depolama aracıdır. Yiyecekleri uzun süre taze tutmaya yardımcıdır. Buzdolabı düzeni ise tüm bu yoğunlukta en önemli konudur.

Peki buzdolabınızı açtığınız zaman nasıl bir görüntü ile karşılaşmak isterseniz? Dağınık ve neyin nerede olduğu belli olmayan mı, yoksa her rafta hangi yiyeceğin olduğu düzenli bir buzdolabı mı? Cevabınız düzenli dolapsa ve bunu nasıl başaracağınız konusunda kararsız iseniz, buzdolabı düzeni sağlayacak muhteşem ipuçlarına göz atın.

Buzdolabı Düzeni Nasıl Sağlanır?

buzdolabı düzeni nasıl sağlanır

Buzdolabınızın nasıl bir sıcaklıkta olması gerektiğini sağlayacak düğme ayarı vardır. Bunlar genelde 1’den başlayıp, 4’e kadar numaralanmıştır. Özellikle yaz mevsiminde sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, derecenizi 3 numaraya ayarlayabilirsiniz. Kış mevsiminde ise 2 numaralı derece yeterlidir. Aksi halde doğru ayarlanmadığından yiyeceklerinizin bazı bölümleri hafif donar ve çıkardığınızda bozulmuş olur.

  • Buzdolabınızda düzeni sağlamak için öncelikle hangi yiyeceğin hangi rafa konması gerektiğini iyi tespit ediniz. Üst raf ve hemen altındaki rafa kahvaltılık ürünlerinizi yerleştiriniz. Bu ürünleri güzel, renkli cam kaplar kullanırsanız, hangi kapta hangi ürünün olduğunu rahatça görebilir ve bozulan ürünleri de tespit edebilirsiniz.
  • Üçüncü ve dördüncü raflara ise yemek kaplarınız ve diğer bazı meyve ve sebzeleri koyabilirsiniz. Çekmecelere de domates, salatalık, patlıcan, kabak vs. gibi miktarı çok olan sebze ve meyveler olabilir.
  • Buzdolabı düzeni sağlamak için farklı saklama kapları bulunmaktadır. Geneli plastik olan bu kapları meyve ve sebzeleriniz için kullanabilirsiniz. Fazla yer kapladığını asla düşünmeyin. Hatta bu ürünleri aynı renk ya da farklı renkler kullanarak zevkinize göre yerleştiriniz. Buzdolabınızı açtığınızda hangi kapta hangi ürünün olduğunu kolayca bulacak, düzen sağlayacak hem de gözünüze çok hoş görünecektir.
  • İçecek şişelerinizi ise buzdolabınızın kapak kısmında bulundurun. Bunun içinde ayrılmış geniş ve uzun raf vardır. Bu her buzdolabında bulunur. Fakat fazla ağırlık olmamasına da dikkat ediniz. Aksi takdirde buzdolabınızın kapağında sorun çıkabilir.
  • Bir diğer buzdolabı düzeni ise yemeklerinizdir. Yemek pişirdiğiniz zaman kesinle onları sıcak olarak buzdolabına yerleştirmeyiniz. Ayrıca eğer azalmış bir yemeğiniz varsa, hemen tenceresini değiştirip, küçük bir tencereye koymak gerekir. Bunun dışında ağzı kapalı cam kaplar, streç filmle kaplayacağınız tabaklara da koymak mantıklıdır. Böylece hem yer açılmış hem de görüntü olarak hoşunuza gidecek bir düzen sağlayacaksınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.