arama

Mutfak Tezgahında Yer Açmak İçin Öneriler

Mutfak Tezgah Düzeni Sağlayabilmek

Mutfak tezgahının üzerinde bulunan eşyalar her ev için farklı alışkanlıkların sonucunda değişiklik gösterebilir. Fakat belli başlı hiç değişmeyen eşyalarda bulunmaktadır.

Genelde mutfakların küçük olması hepimizin problemlerinden biri. Her şeyi bir anda yerinden çıkarıp rahat rahat yemek yapmak istiyoruz ama maalesef bu pek mümkün olmuyor. Ayrıca iki üç kişi aynı anda mutfağa girdiğinde rahat hareket edemiyor. Bu konumuzda ise size mutfak tezgahında yer açmak için pratik bilgiler vereceğiz.

Mutfak Tezgahında Yer Açmak İçin Pratik Bilgiler

  • Mutfak tezgahının altında genellikle bir kapak olur ve bu kapağı açtığınızda lavabonun giderlerini görürsünüz. Buraya pek bir şey sığmaz diye düşünmeyin. Kapağın arka tarafına ufak sepetler montalanabilir ve bulaşık deterjanınızı, lavabo açıcınızı ve süngerlerinizi bu sepetlerin içerisine yerleştirebilirsiniz.
  • Yeteri kadar dolabınız yoksa duvarlarınızın yüksek kısımlarına askılı mekanizmalar montelenerek kulplarından asılabilecek tencere, tava ve hatta kepçelerinizi buraya asabilirsiniz.
  • Açılıp kapanabilen masa ve sandalyeler edinebilirsiniz. Böylece yemek yemediğiniz zaman kapatarak alan kazanırsınız.
  • Var olan raflarınızın altına ya da üzerine fazladan raf düzeneği yapabilirsiniz.
  • Pek verimliliği olmayan köşe dolaplarına tencerelerinizi asabilirsiniz.
  • Ayrıca dolaplarınızın yan kısımlarına kepçelerinizi ve bıçaklarınızı asabilirsiniz.
  • Buz dolabının yüzeyine mıknatıslı mekanizmalar yerleştirerek birçok küçük kutucuğa fazla ağır olmayan mutfak gereçlerini koyabilirsiniz. Sizde mutfak tezgahında yer açmak için pratik bilgiler düşünebilirsiniz.

Mutfak Tezgah Büyüklüğü

Mutfak tezgahında yer açmak için pratik bilgiler haricinde evinizdeki dekorasyon da önemlidir. Mutfak tezgahınızın eni ve boyu geniş olmalı. Siz belli bir kısımda işinizi hallederken geride kalan yere başka şeyler koyabilmelisiniz. Mutfağınız her ne kadar küçük olursa olsun tezgahınızın mutfağınız ile belli bir orantıda olması gerekmektedir.

Tezgahınızı yaptırırken yapacak olan ustanın fikirlerine kulak vermelisiniz. Genelde aynı bölge de ve evlerde çalışan ustaları tercih etmelisiniz. Böylece evi tanıyan ustaların tezgah yerleşimi hakkında bilgisi olur. Size en uygun tezgahı bulmak için aynı binada oturduğunuz komşularınızı ziyaret ederek mutfak düzenini inceleyebilirsiniz. Böylece onlardan da tezgahınızı yaptırmak için ustanın telefon numarası alabilirsiniz. Emin olun işinizi daha da kolay bir hale getirecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.