arama

Mutfağı Temiz Tutmak İçin 5 Pratik Öneriler Nedir?

Herkes mutfağının temiz ve düzenli olmasını ister. Ama bu kullanım yoğunluğuna göre işi zorlaştırmaktadır. Mutfağı temiz ve düzenli tutmak için dikkat etmeniz gerekenleri sıraladım.
mutfağı temiz tutmak

Mutfağı Temiz Tutmak Neden Önemlidir?

Mutfak evin dikkat gerektiren mekanlarından biridir. Mutfağın, sadece düzenli olmasının yanında, ayrıca temiz olması da gerekir. Mutfağı temiz tutmak istiyorsanız sizlere özel 5 farklı yöntemimiz var.

1- Ertelemeyin

mutfağı temiz ve düzenli tutmak

Mutfaktaki kaosu ortadan kaldırmanın en iyi yolu işiniz bittiği zaman hemen etrafı toparlamak ve bulaşıkları makinenize koymak ya da yıkamak gerekir. Aksi halde daha sonra yaparım düşüncesi ile sona bırakırsanız hijyen açısından oldukça zorluk yaşarsınız.

2- Yağlı Bulaşıkları Bekletmeyin

bulaşık yıkamak

Ocak, fırın, tencere ya da diğer pişirme kaplarını bekletmeden temizlemek gerekir. Aksi halde kurumuş kirleri çıkarmak zaman alacaktır.

3- Mutfak Dolaplarını Silin

mutfak dolaplarını silmek

Mutfakta işiniz bittikten sonra mutlaka dolapları da silmeyi ihmal etmeyiniz. Yemek yaparken, özellikle alt kısımda olan dolaplarınız lekelenir. Eğer ki dolapları silmez ya da sonraya bırakırsanız, lekeler zamanla birikecek ve ani gelen misafirleriniz olduğu zaman bu kısımlar dikkat çekecektir. Ayrıca yağ gibi lekeler eğer hemen silinmezse zamanla iz bırakır ya da katranlaşır. Böylece o leke çıkarmak adeta işkenceye döner.

4- Buzdolabınızı Periyodik Olarak Temizleyin

buzdolabı temizliği

Buzdolabı da, mutfakta en çok temas edilen eşyalardan biridir. Dolayısıyla her gün defalarca açılan buzdolabınızı hijyenik tutmak için sık sık kontrolü ihmal etmeyin. Özellikle uzun süre kalan yiyecekleri, yemekleri, hayvansal gıdaları kontrol edin. Ayrıca buzdolabınıza koyduğunuz kapların altlarını siliniz. Çürüyen yiyecekler varsa hemen atın ve bulunduğu yeri sabunlu su ile dezenfekte ediniz. Haftalık olmasa da en azından iki hafta da ya da aylık olarak buzdolabınızı baştan aşağıya temizleyiniz. Bunun için doğal deterjanlar ve doğal temizlik maddeleri kullanın.

5- Mutfağı Temiz Tutmak İçin Zeminini Temizleyin

mutfak temiz tutmak için zemin temizliği

Mutfağınızda son temizlik dokunuşu ise zeminlerdir. Özellikle mutfak zemininde yiyecek ve içecek artıkları olabilir. Hele ki küçük, tatlı yaramaz, çocuklarınız varsa o halde sık sık zemin temizliği de gerekecektir. Bunun içinde buharlı temizlik yapmak çok iyi olacaktır. Fakat böyle bir temizleme aletiniz yoksa, önce süpürge ile süpürdükten sonra paspas çekiniz.

Süpürmeden paspas yapmak hem yorucu hem de çok hijyenik olmaz. Hatta haftada bir kez karbonatı halınıza dökün ve 5-6 dk. sonra süpürün. Ayrıca sık sık kullandığınız elektronik mutfak eşyalarınızı sirkeli su ile temizlemeyi ihmal etmeyiniz. Kolay gelsin. 🙂

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.