arama

Evde Temizlemeniz Gereken 6 Önemli Yer

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Evde Temizlemeniz Gereken 6 Önemli Yer Nereler?

Her gün temizlik yapmak için kendinize güzel bir plan hazırlıyorsanız, o halde bu plana her gün rutin olarak evde temizlemeniz gereken 6 önemli yer de eklenmesi gerekecek. Evinizdeki bu önemli yerler size temizlikte hem zaman kazandıracak, hem de işlerinizi bitirmekte size kolaylık sağlayacaktır.

1- El Havlusu Temizliği

El havluları aslında evimizde gözden kaçan detaylardan biridir. Dolayısıyla dikkat edilmezse, çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir. Banyo ve lavabodaki el havlularımızı en az 2 günde bir değiştirmek gerekir. Çünkü kalabalık bir aileye sahipseniz günde çok defa kullanıldığından hızlı kirlenmektedir.

2- Mutfak Tezgahı Temizliği

Tezgahınıza koyduğunuz bazı eşyaları düşünürsek eğer, ne kadar kirli olabileceğini anlamak gerekir. Bu yüzden tezgahımızı sık sık dezenfekte ediniz. Dezenfekte ederken, sildiğiniz bezleri daha sonra çamaşır makinesinde ya da sirkeli-sabunlu su ile arındırmalısınız. Çünkü zamanla bu bezler yıkanmadığı takdirde nemli olduklarından dolayı mikropların üremesine olanak sağlıyor. Hatta mutfak bezleri uzun süre nemli kalırsa pis bir koku etrafa yayar. Uzmanlarda bu konuda sık sık uyarı yapmaktadır. Hatta mutfak tezgahını sildiğiniz bezleri sık değiştirmekte fayda var.

3- Duşakabin Temizliği

Ailenizde her gün banyo ya da duş alan varsa duşakabininiz zamanla kireç bağlar ve günlük temizlik yapılmazsa bu kirleri çıkarmak zor olur. Bunun için kireç sökücü deterjanlar işinizi kolaylaştıracaktır.

4- Bütün Lavabolar Temizliği

Lavabolar günlük en çok kullanılan alanlardan biridir. Tabi ki kirlenmesi de kaçınılmaz  oluyor. Hatta zamanla sabun kalıntılarının oluşturduğu tortular da gözden kaçmıyor. Bunun için kullan-at temizlik bezlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca lavabolarınızın duvarlarını da temizlemeyi ihmal etmeyin. Aksi halde sadece lavaboları temizleyip, duvarlarını unutursanız, bu alan direk göze çarpar ve uygun olmayan bir görüntü oluşturur.

5- Kirli Bulaşıklar Temizliği

Artık yemek kırıntıları ve lekeleri geceleyin böcekleri çekecek ve diğer gün yemek pişirmek için mutfağınıza uğradığınızda, size iyi olmayan bir görüntü ile baş başa bırakacaktır. Bunun yerine kirli bulaşıklarınızı elle yıkayın ya da bulaşık makinesine koymayı ihmal etmeyin.

6- Kırıntıların Bulunduğu Zeminler

Evde yemek yenilen ya da meyve, hamur işi, kuru yemiş gibi ürünlerin yenildiği her yerde mutlaka küçükte olsa kırıntılar vardır. Bunlar ya halınızın üzerinde ya da zeminde olurlar. Bundan kurtulmak için akşam yatmadan önce paspaslamak ya da süpürmek sabaha işinizi kolaylaştırır.