arama

Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal & Kesin Çözüm

Lavabo kokusu sık sık olmasa da arada bir çıkarak bizleri rahatsız eden bir durumdur. Doğal ve kesin çözüm önerileri ile artık rahat bir nefes alabileceksiniz. Haydi önerilere geçelim...
Lavabo Kokusu Nasıl Giderilir? Doğal ve Kesin Çözüm

Genellikle evde en çok karşılaşılan koku türlerinden biri de lavabo kokusudur. Mutfakta, banyoda ve kullanılan diğer lavabolarda zamanla meydana gelen bu tür kokular evde rahatsızlık verebilir. Özellikle zamanla birçok evde görülen, “Lavabo kokusu nasıl giderilir? “sorununu merak ediyorsanız, sizler için çözüm yollarını paylaşacağız.

Lavabodan Neden Koku Gelir? 

Lavabodan Neden Koku Gelir

  1. Lavabo sifonunda biriken atıklar.
  2. Lavabo giderinde birikmiş yemek artıklarının oluşturduğu küflenme sonucu.
  3. Uzun süre kapalı evlerde ve kullanılmayan lavabolarda kalan suyun kokması.
  4. Lavaboda oluşan tıkanıklıktan dolayı kalan artıkların kokuya neden olması.
  5. Gider borusundaki çatlaklar, zamanla atıkların birikip, tortulaşıp koku yayması.

Yukarıda saydığımız lavabo kokusu konusunda başlıca nedenler olarak görülebilir. Öncelikle lavaboda tıkanıklık söz konusu ise bu sorunu gidermeliyiz. Lavabo sifonu kontrol etmeliyiz. Bunun için kimyasal lavabo açıcıları kulanmalı ve lavabomuzun tıkanıklığını gidermeliyiz. Eğer yapılan işlemler sonucunda halen sorun çözülmüyorsa, yeni bir lavabo sifonu almalıyız. Lavabo sifonunu değiştirdikten sonra ara ara doğal yöntemlerle lavabo kokusuna engel olabiliriz. Bunun içinde lavabo koku giderici doğal yöntemler şöyledir:

Lavabo Koku Giderici Doğal Yöntemler Nedir?

Karbonat ve Sirke:

Lavabo Kokusu Karbonat ile Nasıl Giderilir

Karbonat ve sirke ikilisi hem lavabo koku giderme, hem de lavabo tıkanıklığı açma konusunda oldukça başarılı ürünlerden biridir. Lavabonun gider kısmına bir paket karbonatı ya da 3 yemek kaşığı karbonatı dökünüz. Üzerine üzüm, elma ya da elinizde bulunan başka sirke türünde bir su bardağı kadar üzerine dökünüz. Arkasından bir litre kadar sıcak suyu dökünüz. Son olarak bolca lavaboya su akıtıp temizlenmesini yapınız. Bu işlemi haftada birer kez olmak suretiyle uygulamaya devam ediniz. Zamanla koku ortadan kalkacaktır.

Tarçın ve Sıcak Su:

Lavabo Kokusu Tarçın ve Sirke ile Nasıl Giderilir

Lavabonuzda mis gibi kokunun gelmesini istiyorsanız yaklaşık bir yemek kaşığı toz tarçını lavaboya dökünüz. Üzerine sıcak su döküp, lavabonuzdan mis gibi tarçın kokusu geldiğini göreceksiniz.

Bu işlemler dışında lavaboda kokuyu önleyen ürünler bulunmaktadır. Bu ürünleri de kullanarak lavabonuzdaki kokuyu önlemeniz mümkündür. Eğer bu işlemleri yaptıktan sonra halen ağır bir koku devam ediyorsa, o halde ana gider borularınızı su tesisatçınıza kontrol ettirmeniz gerekir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.