arama

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nedir?

Evinize çok yoğun misafir geliyorsa koltuklarınız daha erken kirleniyor ve koltuk temizliği gerekliliği artıyor. Peki bulaşık tableti ya da parlatıcısı ile koltuk temizliği nasıl yapılır?

Evdeki mobilyaların içinde en çok kirlenen yerlerden biri de koltuklardır.  Koltuk temizliği de ilk bakışta göründüğü kadar zor değildir. Bu noktada dikkat edilecek kısım doğru yaklaşım doğru temizlik yöntemidir. Koltuk takımınızın kirlenme derecesine, kumaş türüne, kullanacağınız bez ve deterjanlara dikkat ettiğiniz takdirde koltuk temizliği konusu kabus olmaktan çıkacaktır.

Koltuk takımınız tüm aile üyeleri tarafından en cazip yerlerden biridir. Çocuklar kanepede oynar, ödev yapar, yemek yer, içecek içer, evcil hayvanınız varsa bu kısımda uyur, ve aynı zamanda misafirlerinizi de ağırladığınız en işlevsel noktalardır. Dolayısıyla yiyecek kırıntıları, yağ lekeleri, boyalar, evcil hayvan kalıntıları ve daha fazlası koltuklarda en çok yer alan kirlerdir.

Koltuk Takımını Önce Tozlardan Arındırmak

koltuk temizliği nasıl yapılır, püf noktaları nedir?

Koltuk temizliği nasıl olmalı sorusuna gelirsek, öncelikle silme işlemine başlamadan koltuklarınızı tozlardan, kir kalıntılarından arındırmak için süpürgenizi kullanın. Her elektrikli süpürgenin koltuk için kullanılan aparatı vardır. Bu aparat yardımıyla yavaş yavaş üzerini süpürünüz. Koltuğunuz açılıyorsa, orta kısmı iyice süpürünüz. Özellikle köşe ve dip kısımlarında daha çok kırıntılar olur. Bu kısımlara küçük fırça yardımı ile tertemiz yapınız. Bu aparatlar yoksa borusundan faydalanınız.

Koltuklar Pratik Şekilde Nasıl Silinir?

koltuk temizliği nasıl yapılır, püf noktaları nedir?

Koltuk silmek için çeşitli yardımcı deterjanlar kullanabilirsiniz. Yalnız burada dikkat edeceğiniz nokta koltuğunuzun yapısı ve kumaş türüdür. Deri koltuklarda farklı ürünler kullanılırken, kumaş koltuklarda ise farklı deterjanlar tercih edebilirsiniz. Fakat sizin için her iki koltuk çeşidinde de kullanacağınız bir yöntemi sunalım:

Öncelikle kovanıza ılık su doldurunuz. Daha sonra içine bir adet bulaşık makinesi tableti atınız. İsteğe göre çok az olacak şekilde çamaşır suyu ya da sirke kovaya ilave edebilirsiniz. Pamuk ve iz bırakacak bezler yerine, suyu fazla emmeyecek, bezler tercih ederek koltuklarınızı siliniz. Daha sonra ilk silme işi bittikten sonra tekrarında kova hazırlayınız ve içine çamaşır yumuşatıcısı koyarak tekrardan kendinizi yormadan siliniz. Böylece önce koltuklarınız kirden arınmış daha sonra yumuşatıcı ile hoş koku vermiş olacaksınız. Sonuç olarak tamamen temiz bir koltuk takımınızda artık keyif sürmeniz mümkün.  Sorularınız ve sizlerin de farklı silme işlemleriniz varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.