arama

Halıdan Çay Lekesi En Kolay Nasıl Çıkar?

Halıdan Çay Lekesi En Kolay Nasıl Çıkar

İnatçı lekelerin başında gelen, hatta oldukça sık karşılaştığımız çay lekesi ev hanımlarının en korktuğu lekelerden biridir. Hele ki halıya döküldüğü andan itibaren adeta lekeyi çıkarma telaşı sarar. Uğraştırıcı, bir o kadar da can sıkıcı olan halıdan çay lekesi çıkarmak için doğru yöntemler denendiği takdirde, çay dökülmesi kâbus olmaktan çıkaracaktır.

“Halıdan çay lekesi en kolay nasıl çıkar?” konusunda sizler için tek yöntem yerine birden fazla yöntemi bir araya getirdik. Çünkü her halının dokusu farklı olmasından ötürü, bazı halılarda çay lekesi çıkarma yöntemi işe yararken, bazı halılarda aynı yöntem işe yaramıyor. Bundan dolayı en etkili halıdan çay lekesi en kolay nasıl çıkar bunları sizler için bir araya getirdik.

Halıdan Çay Lekesi Çıkarmanın Yöntemleri Nelerdir?

Halıdan Kahve Lekesi En Kolay Nasıl Çıkar

  1. Bulaşık makinesi tabletleri, bulaşık dışında lekeleri de çıkarmak için mükemmel bir temizleyicidir. Önce bir sıcak su hazırlayıp, içinde bulaşık makinesi tabletini eritiniz. Az miktarda çamaşır suyu ilave ederek lekeli bölgeyi bir bez yardımı ile siliniz. Daha sonra kurumaya bırakınız. Eğer kuruduktan sonra halen lekeler varsa, aynı işlemi tekrar ediniz. Bu sefer bezi biraz daha nemli bırakarak deneyiniz.
  2. İkinci yöntem ise çamaşır deterjanı (1 yemek kaşığı kadar), karbonat, bulaşık makinesi tableti ve sirkedir. Bu maddeleri yine sıcak suda eritip, beziniz nemli kalacak şekilde bölgeyi siliniz. Ardından kuru bez yardımı ile halınızın nemini alınız.
  3. Çay lekesi çıkarmak için kullanacağımız son yöntem ise bulaşık makinesi parlatıcısıdır. Çok etkili ve denendiği takdirde tam not alan yöntemden biridir. Çay lekesi olan kısmın üzerine bulaşık makinesi parlatıcısı dökerek nemli bezle silindiğinde adeta hızlı şekilde halıdan çay lekesinin kaybolduğunu göreceksiniz. Yalnız dikkatli olun; lekenin etrafa dağılıp, kuruduktan sonra iz kalmamasına dikkat ediniz.

Halıdan Çay Lekesi En Pratik Nasıl Çıkar

Bu yöntemler sayesinde halınızı yıkamaktan ya da yıkamaya göndermekten kurtulacaksınız.  Özellikle açık renkli halısı olan kadınlarımız için bu yöntemler adeta leke kurtarıcı yöntemleriniz olacaktır. Gördüğünüz gibi çay lekesi o kadar göz korkutucu bir problem değildir. Diğer tüm pratik temizlik önerilerim için diğer yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.