arama

Doğal Oda Kokusu Nasıl Yapılır? Zararsız ve Etkili

Her yerin kimyasal olduğu şu günlerde doğal ev kokusu yapmaya ne dersiniz? Hem de en doğalından, sirke ve portakal kabuğundan en etkili ve zararsız doğal ev kokusu yapacağız.
Doğal Oda Kokusu Nasıl Yapılır?

Sirke ve Portakal Kabuğundan Doğal Oda Kokusu Nasıl Yapılır?

Evimizin her zaman misler gibi kokmasını isteriz. Herkes güzel kokulardan hoşlanır ve bunun için epeyce bir para harcarız. Neden evimizde bulunan basit malzemelerle güzel kokular yapmayalım? Hem ucuza mal edebileceğimiz hem de hiçbir kimyasal içermeyen her yerin buram buram kokmasını sağlayacak tariflere ne dersiniz? Örneğin sirke ve portakal kabuğundan doğal oda kokusu yapımı oldukça basit ve çok az malzeme gerektiriyor. Peki doğal ev kokusu nasıl yapılır?

Öncelikle size sirkenin kullanım alanlarından ve faydalarından biraz bahsetmek isterim. Bildiğiniz gibi sirke çok iyi bir dezenfektandır. Yüzey temizliğinde güvenle kullanılabilir. Kokusunu sevmiyorsanız portakal kabukları, limon, nane, biberiye, lavanta gibi hangisinden hoşlanıyorsanız, hoş kokulu taze bitkiler veya uçucu yağlar ile karıştırabilirsiniz. Sirkeyi aynı zaman yumuşatıcı, saç kremi, karbonatla birlikte lavabo açıcı olarak kullanabilirsiniz. Neyse bizim konumuz sirke ve portakal kabuğundan doğal oda kokusu yapımı, hadi tarifimize geçelim.

Mutfaklar Mis Gibi Portakal Kokacak

Doğal Oda Kokusu Nasıl Yaparım

Bu tarifi genelde pişerken hoş olmayan kokular ortaya çıkaran yemekleri hazırlarken mutfakta kullanabilirsiniz. Mesela balık pişirirken evimizi saran, odalara sinen kokudan kurtulmak için kolayca uygulayabilirsiniz. Yemeğiniz pişerken ocağın diğer gözüne de su ve sirkeyle birlikte portakal kabuklarını koyun kaynamaya başlayınca kokunun değiştiğini göreceksiniz.

Su buharlaştıkça portakalın o güzel kokusu bütün evi sarmaya başlayacak, sirke kokusu sizi endişelendirmesin. Çünkü sirke çok iyi bir koku nötrleyicidir. Sirke kötü kokuları yok ederken portakal kabukları da kötü kokularla yer değiştirecek güzel kokuyu sağlar. Bu karışımı soğuduktan sonra süzerek tıbbi alkol ile karıştırıp oda spreyi olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sirke ve Portakal Kabuğundan Doğal Oda Spreyi

Doğal Oda Spreyi Nasıl Yapılır

Bu tarifi hem oda spreyi hem de farklı amaçlarla kullanabilirsiniz. Sirke ve portakal kabuğundan doğal oda kokusu yapımı kolay ancak bu tarif için biraz beklemek gerekli. Kullanacağımız malzemeler şunlar: Kavanoz, sirke, portakal kabukları ve sprey şişesi.

  • Kavanozu dolduracak kadar en az 5-6 portakalın kabuğunu soyarak yerleştirelim.
  • Kabukları kaplayacak kadar sirke ilave edelim (kokusu açısından elma sirkesi daha uygun olacaktır)
  • Ağzını kapatarak iki hafta boyunca direk olarak güneş ışığına maruz kalmayacağı bir yerde bekletelim.
  • Kavanozu her gün çalkalayalım.
  • İki haftanın sonunda kabukları bir tülbent yardımıyla süzelim ve elde ettiğimiz sıvıyı sprey şişesine boşaltalım.
  • Kimyasal içermeyen oda spreyimiz hazır. Mermer yüzeyler ve elektronik aletler haricinde cam, ayna ve yüzey temizleyici olarak da kullanabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.