arama

Tava Temizliği Nasıl Yapılır? En Etkili Pratik Öneriler

Özellikle zorlu yağ lekekelerini tavadan çıkarmak herkes için işkence olmaktadır. Tava temizliği için en etkili öneriler ile yorulmayacaksınız. Peki tava temizliği nasıl yapılır?
Tava Temizliği İçin Öneriler

Özellikle yağlı yemekler sonucu tavalar çok kirleniyor. Ve tava temizliği yaparken işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Tavanın temizlenme kolaylığı tavanın cinsine göre de değişkenlik göstermektedir. Yani döküm tava, granit tava, teflon tava, bakır tava, çelik tava vs. hepsinin temizliği kendine göre zorluğu vardır.

Elbette tava temizliği yaparken dikkat etmemiz gereken püf noktalar da vardır. Özelikle teflon tava temizliği yaparken tavayı kazımamanız sağlığınız açısından çok önemlidir. Yıpranmış tava ile yemek yapmanız da büyük risk oluşturmaktadır. Peki bu tava temizliğini yıpratmadan nasıl yapmamız gerekiyor hep birlikte inceleyelim.

Tava Temizliği İçin En Pratik ve Etkili Çözümler

Tava Temizliği Nasıl Yapılır

  • Sıcak Su Kullanımı

Paslanmaz çelik ya da emaye tavanızda çıkmayan leke ve yanık mevcutsa ocağın üzerine alın. Ocağın altını açarak iyice ısınmasına olanak sağlayın. Üzerine 1 su bardağı su dökün ve kaynamasına izin verin. Ardından ocağın altını kapatın ve tavaya yapışan yanıkları bir spatula yardımı ile kazıyın. Gerekirse içine 2 damla bulaşık deterjanı ilavesi yapın. Bu işlem yanmaz tavalar için kullanılmamalıdır.

  • Sirke ile Temizlik

Ocak üzerine alınan tava iyice ısıtıldıktan sonra 1 su bardağı elma sirkesi içine aktarılır. Kaynaması beklenir ve ocağın altı kapatılır. Kaynama sağlandığı zaman yanıklar ve yapışmış olan ürünlerin gevşemesi de sağlanacaktır. Bir spatula ya da tahta kaşık yardımıyla sorunlu alan temizlenir.

Tava Temizliği Fikirleri

  • Sabun ile Temizlik

Bu uygulamaya erteleme uygulaması adı da verilir. 3 damla bulaşık deterjanı tava içine dökülür ve üzerine kaynar su ilave edilir. Bu şekilde 1 gece boyunca bekletilir. Sabah ılık su yardımıyla tava yıkanır. Yıkama esnasında bir kısmı tırtıklı olan bulaşık süngeri kullanılırsa kirler ve sorunlu alanlar daha kolay temizlenecektir.

  • Sirke ve Kabartma Tozu ile Temizlik
  1. 2 yemek kaşığı kabartma tozu
  2. 1 su bardağı beyaz sirke
  3. 1 su bardağı su, tava büyükse 2 su bardağına çıkarılabilir
  4. Ovalama yapmak için bulaşık süngeri, bulaşık süngeri yoksa spatula ya da tahta kaşık

Tava ocak üzerine alınır ve altı açılır. İçine 1 su bardağı su ilave edilir. Ardından sirke eklemesi yapılarak bu karışımın kaynaması sağlanır. Kaynayan tava ocak üzerinden alınır. Yani sıcaktan uzaklaştırılmalıdır. İçerisine direkt olarak 2 yemek kaşığı kabartma tozu ilave edilir. Bu miktar az gözüküyorsa 1 yemek kaşığı daha ilave edilebilir. Sünger ya da kaşık yardımı ile tava ovalanır, çok güç gerektirmeyen bir uygulamadır.

Çünkü bu karışım kirlerin ve yanık alanlarda oluşan tortuların kolaylıkla çözülmesini sağlar. Tüm kirler temizlendikten sonra durulama iyice yapılmalıdır. Çünkü kabartma tozu leke bırakabilir. Zaten çelik ürünler durulama yapıldıktan sonra su lekesi kalmaması için iz bırakmayan bir havlu ile kurulanmalıdır. Temizlik için hazırlanan bu karışım özellikle çelik tavaların parlamasına da olanak sağlar.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.