arama

Çamaşır Sodası ile Temizlik Önerileri

Her evde çamaşır sodası ile temizlik yapılıyor. Peki çamaşır sodasını doğru yerlerde mi kullanıyoruz? Nerelerde kullanmamız gerek? Hadi birlikte inceleyelim.
Çamaşır Sodası ile Temizlik Önerileri

Çamaşır Sodası Nasıl Kullanılır?

Doğal temizleme yöntemlerinde en etkili madde olan, kimyada adı sodyum karbonat diye geçen çamaşır sodası suyu yumuşatma, sabunun köpürtme özelliğine sahiptir. Çamaşır sodasının makinelerde kullanılmasında herhangi bir zararı yoktur. Ayrıca kullandığımız birçok deterjanında etkin temizlik maddesidir. Zararlı bir kimyasal değildir. Bu yüzden çamaşır sodası ile temizlik yapabilirsiniz.

Fakat yine de cildinizi tahriş edebileceğinden dolayı eldivenle kullanılması gerekmektedir, ayrıca solunmamalıdır. Çamaşır sodası alırken dikkat etmeniz gereken nokta ise içerisinde klor ve titanyum dioksit bulunmamasıdır. Şimdi gelelim asıl konumuza; çamaşır sodası ile neler yapılır?

Çamaşır Sodası ile Temizlik Nasıl Yapılır?

Çamaşır Sodası ile Nasıl Temizlik Yapılır

Öncelikle adı üzerinde çamaşır temizliğinde kullanılabilir. Ayrıca çamaşır sodası ile temizlik nasıl yapılır? dediğimizde;

  • Bulaşık temizliğinde, tencere ve tava gibi çelik olan eşyaların parlatılmasında kullanılır.
  • Yer temizliğinde, çamaşır sodası oldukça etkili bir dezenfektandır. Özellikle yağlı yüzeylerin temizlenmesinde etkilidir.
  • Banyo ve tuvalet temizliğinde; küvet, lavabo ve tuvalet temizliğinde kullanılabilir. Sentetik madde içeren temizleyiciler bu yüzeylerin kaplamasını hızla aşındırdığından dolayı bir süre sonra daha çok ve çabuk kirlenmesine neden olacaktır.

Çamaşır Sodası Kullanım Tarifleri

Çamaşır Sodası ile Temizlik Fikirleri

  • Bulaşık temizliğinde; bir su bardağı çamaşır sodasının içerisine aynı ölçekte boraksı karıştırın. Bu karışımın üzerine 10 damla kadar portakal yağı ve 5 damla limon yağının yanı sıra 5 damla biberiye yağı, 2 damla kekik yağı damlatın. Bu karışımdan yarım çay bardağı kadarını bulaşık suyunuza karıştırın ve sirkeli su yardımı ile durulayın.
  • Yer temizliğinde; 2 litreye yakın sıcak su içerisine 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı çamaşır sodası yine aynı ölçeklerde boraks ve 1,2 fincan kadar elma sirkesi ekleyin. Daha sonra 10 damla palmarosa yağı, bergamot yağı, limon yağını karıştırın. Yerlerinizi bu karışım ile sildikten sonra durulamanıza gerek yoktur.

Banyo ve tuvalet temizliğinde; 1 tatlı kaşığı çamaşır sodasına yine aynı ölçekte boraks ve bir yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Üzerine 1 çay bardağı sirke, yarım litre kaynamış su ekleyerek herhangi bir püskürtmeli şişeye doldurun. Duşa, duş çevresine, kabine, küvete, lavaboya ve tuvalete sıkın. Tuvalet dışındaki diğer alanları sirkeli suya pamuklu bez daldırarak durulayabilirsiniz. Ayrıca kötü kokuları engellemek için çöp kutularınıza bir tatlı kaşığı kadar boraks dökebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.