arama

Limon Yağı ile Banyolarınızı Parlatın

Limon yağını hem temizlikte hem de sağlığınıza artı yönde etkileri içinde kullanabilirsiniz. Sizler için yazımda kısaca tarifini verdim, hadi yazımıza geçelim.
Limon Yağı ile Banyolarınızı Parlatın

Limon Yağı ile Doğal Banyo Temizliği

Limon Yağı ile Banyolarınızı Parlatın

Limon yağı ile banyolarınızı parlatın. Limon dezenfektan özelliği herkes tarafından bilinen ve C vitamini deposu olarak sofralarımızda yer bulan, yaz kış mutfaklardan eksik olmayan bir meyvedir. Peki, limon yağı nedir, nasıl yapılır, hangi amaçlar için kullanılabilir, bunları biliyor musunuz? Çok farklı amaçlar için kullanılan limon yağının tırnak mantarlarına iyi geldiğini duymuş muydunuz? Sağlığınız için veya kozmetik amaçlarla kullanın hatta limon yağı ile banyolarınızı parlatın… İşte bu kadar çok işe yarayan limon yağı nasıl yapılır?

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon Yağı ile Banyolarınızı Parlatın

Limon kabuklarından elde edilen C vitamini, D-Limonen, sitrik asit gibi antioksidan ve dezenfektan maddeler içeren limon yağı evde hazırlanması basit ve zahmetsizdir. Bu yağ ile evinize hoş ve ferah bir koku verirken ellerinizi başka hiçbir şey kullanmaya gerek kalmadan temizleyip ve bakım yapın, limon yağı ile banyolarınızı parlatın, tezgahınızı dezenfekte edin. Limon yağı için gerekli malzemeler ve hazırlanışı:

 • Bir su bardağı sızma zeytinyağı,
 • En az dört adet orta boy limon,
 • Limonlar iyice yıkandıktan sonra ince rende ile kabukların beyazları karışmayacak şekilde rendelenir.
 • Yaklaşık yetmiş dereceye kadar ısıttığımız zeytinyağının içine katılır ve karıştırılır.
 • Dört beş saat dinlendirildikten sonra tülbent yardımı ile süzülür.
 • Ağzı kapalı bir kavanozda muhafaza edilir.

Bu basit limon yağı yemeklere lezzet vermek, boğaz ağrısı ve öksürük gibi şikayetleri gidermek içinde kullanılabilir. Daha güçlü bir limon yağını, bekletme süresini bir aya kadar uzatarak elde edebilirsiniz. Güneşe direk maruz kalmayan, serin bir yerde muhafaza etmeli ve en az gün aşırı karıştırmalısınız.

Limon Yağının Genel Kullanım Alanları

Limon Yağı ile Banyolarınızı Parlatın

 • Haftada bir iki kez diş fırçanıza bir iki damla limon yağı koyarak dişlerinizi fırçaladığınızda hem ağzınızı ve boğazınızı dezenfekte etmiş hem de dişlerinizi parlatmış olursunuz. Ağız kokusunu önleyici özelliği de sahiptir.
 • Sivrisinek ve karasinek gibi haşereler tarafından ısırıldığınızda, bölgeyi limon yağı ile hafifçe ovmak enfeksiyon riskini ortadan kaldıracaktır.
 • Küften kurtulmak, duş başlığını temizlemek, fayansları dezenfekte etmek için bir bardak saf su ve bir bardak sirke karışımına 35-40 damla limon yağı ile banyolarınızı parlatın.
 • Limon yağı kullanarak birçok lekeden kurtulabilirsiniz. Tutkal, sakız, boya, yağ gibi lekelerden kurtulmak için birkaç damla yeterli olacaktır.
 • Halı yıkama makinasının haznesine on damla kadar limon yağı eklerseniz hem halılarınız mikroplardan arınır hem de mis gibi kokar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.