arama

Doğal Banyo Temizliği İçin En İyi İpuçları

Banyoların kirlenmesine ev nüfusunun etkisi olduğu gibi sularınızın kireç oranıda etkilidir. Doğal banyo temizliği yaparak ekstra enerji harcamayın. Peki banyo ve fayans temizliği nasıl yapılır?
doğal banyo temizliği nasıl yapılır

Doğal Banyo Temizliği Nelerdir?

Banyo birçok bayan için temiz olmanın ölçüldüğü mekanlardan biridir. Bayanlara sorulduğunda “Kişinin temizliğini nereden anlarsın?” sorusunun cevapları arasında banyo gösterilir. Özelikle fırçalamaktan yorulduysanız, hala duş kabinde lekeleriniz varsa, klozetiniz yaklaşık on kere temizlediyseniz ve halen iğrenç bir koku var mı? O halde bu yazımız tam da size çözüm getirecek en iyi doğal banyo temizliği için bazı ipuçları verecektir.

Banyo temizliği konusunda size ihtiyacınız olan bazı temel ihtiyaçlarınızı ele aldık. Böylece hiç vakit kaybetmeden banyonuzdaki doğal temizliğin ferahlığını yaşayacaksınız.

1- Banyodaki Küfleri Temizlemek

doğal banyo temizliği için küfleri temizlemek

Özellikle küfler banyonuzda maalesef en çok karşılaştığımız problemlerden biridir. Banyo küflenmeye eğilimli mekanlardan biridir. Öncelikle banyodaki küfü önlemenin çaresi havalandırmayı iyi sağlamaktır. Banyo pencereniz mutlaka banyo sonrasında açık olmalıdır. Hatta mümkünse banyo yaparken de açık kalması gerekir ki sıcak suyun oluşturduğu buharın daha kolay yok olmasına yardımcı olur. Eğer ki banyonuzda pencereniz yoksa nem alıcı aparatlar tercih edebilirsiniz.

Küfü temizlemek istiyorsanız da bunun için karanfil yağı etkili olmaktadır. Bir litre suya bir çay kaşığı karanfil yağı döküp, beze bu sudan dökerek küflü yerleri silebilirsiniz. Tabi bununla beraber banyonuza hoş bir karanfil kokusu verecektir.

2- Duşakabin Temizliği ve Musluktaki Kireçleri Yok Etmek

batarya kireci temizliği

Maalesef ülke olarak kullandığımız sularda kireç bulunmaktadır. Bununla beraber sabunların bıraktığı tortular da cabası. Bu tarz lekelenmelere karşı en iyi çözüm ise beyaz sirkedir. Banyo temizliği olarak beyaz sirkeyi bir püskürtücü kaba koyarak kullanabilirsiniz. Böylece sirkeyi kireç bulunan yerlere ve duşakabine fışkırtıp bir fırça ya da bez yardımı ile lekelerin izini yok edebilirsiniz. Daha sonra su ile durulayıp, isteye göre kurulayabilirsiniz.

3- Doğal Banyo Küveti Temizliği

doğal banyo küveti temizliği

Banyo küveti de zamanla temizlenmediği takdirde yağa ve kirece karşı koyamıyor ve kolayca lekeniyor. Bunun için karbonatta kurtarıcı ürününüz olacaktır. Küvetin içine biraz karbonat dökün ve üzerine beyaz sirke püskürtün. Daha sonra bir miktar bekleyip, yumuşak bir bez ile siliniz. Arkasından durulamanız yeterli olacaktır.

4- Banyo Zemini ve Tuvalet Temizliği

banyo zemini ve fayansı temizliği

Banyo zemini içinse yine karbonat ve sirke ikilisini tercih edebilirsiniz. Bir uzun saplı fırça yardımı ile banyonuzun tabanını fırçalayabilir ya da bezle silebilirsiniz Tuvaletinizde de aynı ürünler size yardımcı olacaktır. Tuvalet fırçası ile fırçaladıktan sonra sifonu çekerek doğal banyo temizliği bitmiş olacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.