arama

Karbonat ile Pratik Buzdolabı Temizliği

karbonat ile buzdolabı temizliği

Pratik Buzdolabı Temizliği Nasıl Olur?

Buzdolabına yiyeceklerimizi koyuyoruz bu sebeple bakteri oluşmaması için temizliğinin sıkça yapılması çok önemlidir. Sürekli açılıp kapanması ürünlerin yarattığı kir, bakteri içeren ellerimiz sürekli buzdolabı ile temas eder.

Bakterilerin ve mikropların oluşmaması için buzdolapları en az 2 haftada bir köşe bucak temizlenmelidir.  Fakat çoğu kişi buzdolaplarını kimyasal maddeler içeren deterjanlarla temizlemeyi uygun bulmuyor. Bu konuda haklı oldukları doğru. Çünkü en az bakteriler gibi kimyasallarında vücudumuza etkisi var ve sağlığımızı tehdit ediyor. Bu sebeple doğal bir şekilde buzdolabını karbonat ile temizleyin.

Buzdolabını Karbonat ile Temizleyin

karbonat ile buzdolabı temizliği

Karbonatın daha etkili olabilmesi için lazım olan diğer şeyler sıcak su ve sirkedir. Geniş bir leğenin içerisine sıcak su koyduktan sonra yarım çay bardağı sirke ve yarım çay bardağı karbonatı ilave edin. Önce buzdolabının tüm raflarını çıkartın ve sonra temiz bir bez yardımı ile buzdolabının önce tavanını sonra kenarlarını ve kapağını en son tabanını temizleyin. Sebzeliklerin içerisine yaptığınız karışımdan dökün ve siz bu işlemleri yaparken bekletin. Rafları silip yerleştirdikten sonra lastik aralarını eski bir diş fırçasını hazırladığınız karışımın içerisine bandırarak lastiklerin aralarını silin. Özellikle yumurtalıkları çok iyi temizlemeniz gerekmektedir.

Buzdolabını karbonat ile temizleyin fakat karbonatlı bırakmayın. Leğeni iyice yıkadıktan sonra içerisine hiçbir madde eklenmemiş su ile her yeri durulayın. Daha sonra sebzeliklerinizi yine sıcak su ile iyice yıkayıp duruladıktan sonra kurumasını bekleyin ve buzdolabınıza yerleştirin. Eğer bu işlemi en fazla iki haftada bir gerçekleştirirseniz hem buzdolabınız temiz kalacak hem de herhangi bir kimyasal kullanmadan güvenle kullanabileceksiniz.

Buzdolabındaki Kokuları Karbonat ile Giderin

Buzdolabını karbonat ile temizleyin dedik, aynı şekilde buzdolabındaki kokuları da karbonat ile giderebileceğinizi biliyor muydunuz? Buz dolabınızın içerisine ufak bir kaba koyduğunuz karbonatı raflardan herhangi birine yerleştirin. Koku gidene kadar buzdolabınızın içerisinde kabı bekletin. Bunun yanı sıra günlük kokuların oluşmasını istemiyorsanız buzdolabınızda her zaman bir kap karbonat yerleştirebilirsiniz. Böylece buzdolabınız hiçbir zaman kötü kokulara maruz kalmayacaktır. Karbonatın yiyeceklerinize herhangi bir etkisi olmaz. Zaten hemen hemen her konuda faydalı olan karbonatı yiyeceklerinizi barındırdığınız buzdolabınızda da rahatlıkla barındırabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.