arama

Mutfak Temizliği Neden Önceliğimiz Olmalı?

Mutfak Temizliği İle Başlayın

Temizliğin olmadığı bir yerde sağlık da olmayacaktır öyle değil mi? Belli aralıklarla yapılan temizlikler ise bu konuda sadece daha sağlıklı bir hayatı değil daha huzurlu bir hayatı da beraberinde getirecektir.

Peki, ya temizlikte nereden başlanacağı sizler için önemli midir? Yani sizler temizlik yaparken belli bir sıra izler misiniz? Yoksa temizlikte sıranın sizin için bir önemi yok mudur? Sizin için bu konunun bir önemi var mıdır yok mudur bilemeyiz zira bu noktada birçok kişinin önceliği mutfak temizliği olmaktadır.

Temizlikte Önceliğiniz Mutfak Olsun!

Yukarıda temizlik için belli bir sıra izleyip izlemediğinizden ve bu konuda genelleme yapıldığında önceliğin mutfak temizliği olduğundan söz ettik. Peki, neden? Çünkü mutfak temizliği fazlasıyla detay istemekte dolayısıyla da fazlasıyla zaman almaktadır. Diğer odalara bakıldığında perdesi, halısı, koltuğu, zemini, camı ve kapısı olarak sıralanabilecek olan temizliklere mutfakta ek olarak mutfak dolapları ve bu dolapların içerisindeki eşyalar da dâhil olacaktır. Dolayısıyla da mutfak temizliğini sona bıraktığınızda hem yeterli gücü kendinizde hissetmeyecek hem de burada yapılacak olan temizlikleri gözünüzde büyüteceksiniz. O halde sizin de önceliğiniz mutfak olsun ki buradaki temizlik bittiğinde kendinizi epeyce hafiflemiş hissedebilesiniz.

Mutfak Temizliğinde Dikkat!

Mutfak temizliği yorucudur zira bir o kadar da gereklidir. Zira yediğiniz yemeklerin piştiği alanlar olması bu alanlardaki titizliği öncelikli kılmaktadır. Peki, o halde mutfak temizliğinde dikkat etmeniz gerekenlere değinelim ne dersiniz? Bu noktada ise ilk olarak temizlik sırasında tercih edeceğiniz bezlerin yahut viledaların belli aralıklarla değiştirilmesinden söz edelim. Neden mi? Çünkü kısa sürede bakteri toplayan bezler yahut viledalar topladıkları söz konusu bakterileri temizlediğinizi sandığınız diğer alanlara yayabilir. Burada “temizlediğinizi sandığınız” diyoruz zira değiştirilmeyen bezler bu noktada temizliğin yapıldığı alanlara hijyeni değil bakterileri taşıyacaktır. Bu durum ise temizlediğinizi düşündüğünüz alanlar için tehlike sinyallerini çalacaktır. Bu konuda bir diğer önemli husus tıpkı temizlikte öncelik sırasını mutfağa vermeniz gerektiği gibi mutfak içerisinde de sıra ile temizlik yapmanızdır. Böylece nereden başlasam diye düşünmeden planlı bir şekilde temizlik işlemlerini yürütebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI