arama

Dekorasyonda Renk Seçimi ve Işık Nasıl Olmalıdır?

dekorasyonda renk secimi ve ışık

Dekorasyonda Renk Seçimi ve Işık Ayarlaması Nasıl Yapılır?

İyi bir dekorasyon yapmak için en önemli iki kriter ışık ve renk ayarlamasının iyi yapılmasıdır. Elde edilen sonuçların zarar vermemesi için önemli detaylardır.

Her Yer Eşit Işıklanmalı

dekorasyonda renk secimi ve ışık

Her yerin eşit şekilde aydınlatıldığı ortamda ışık dekorasyon uyumu sağlanmış demektir. Loş ışıkta bile olsa dengeli şekilde ışığın ayarlaması gerekir.  Bir bölüm çok parlak ya da tek alana odaklanan ışıklandırma, gözü yorar, dekorasyonun ruhunu ve kendi motivasyonunuzu bile etkiler. Ya her yer aydınlık olmalı ya da loş olmalıdır.  Ancak sınırlandırması yapılan alanlarda bölgesel ışıklandırma öne çıktığında güzel olabilir.

Duvar Rengi ve Işık Tonu

dekorasyonda renk secimi ve ışık

Bazı dekorasyonlarda duvar rengi tamamen koyu tonlardan oluşabilir. Bu gibi hallerde ışıklandırma da koyu olmamalıdır. Yani iki temel belirleyici bölümün koyu olması durumunda ortaya çok yorucu ve boğucu bir görüntü çıkabilir. İyi bir dekorasyon baskın olan ve olmayan bölümlerin dengelenmesi ile gerçekleşir. Her yer çok açık ya da her yer çok koyu olmamalıdır. Aynı şekilde tersten düşünüldüğünde beyaz duvarlar ve beyaz mobilyanın hâkim olduğu bir yerde ışık bir ton koyu olabilir. Beyaz floransan yerine sarı sıcak renklere gidilebilir. Renkli duvarlar varsa, bu durumda genel dengeye göre hareket edilmelidir. Işık renk seçimini etkiler. Renkler de ışıktan etkilenir. Dilerseniz ışıklandırma sistemi yaparken değişik türleri bir arada kullanmaya da çalışabilirsiniz.

Renk Seçimi ve Dekorasyon

dekorasyonda renk secimi ve ışık

Işıklandırmadan bağımsız şekilde doğru dekorasyon için renk detayları temel özelliktedir. Mobilya renkleri, perdeler ve halılar birbiriyle uyumlu olmalı, boğucu görüntü vermemelidir.  Örneğin koltuklar maviyse mobilyalar kırık beyaz olabilir. Halı siyah tonlarda kullanılarak bütünde güzel bir sonuç alınabilir. Koltuklar açık tonlardaysa perde ve halılar baskın renk yapılabilir.  Mobilyalarda da ahşap renkler iyi olacaktır.  Aksesuar renklerine gelince, genel renk geçişlerinin dengesini bozmaması gerekir. Yani hangi bölümü baskın renk yapmak istiyorsanız buna göre sade ya da renkli aksesuarlar ayarlanabilir.

Dekorasyonda renk ayarlaması yaparken özellikle hardal sarısı, haki yeşili, koyu mavi, kırmızı tonlarına daha fazla önem vermek gerekir. Bu renkler çok kolay sıkıcı bir görüntü yaratabilir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.