arama

Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

salon dekorasyonu nasıl yapılmalıdır?

Salon dekorasyonu neden önemlidir? Çünkü salonlar tüm evler için bir vitrin değerindedir. İnsanların sevdiklerinin, arkadaşlarının, akrabalarının gördüğü geldiğinde evde ağırlanan, yerine göre misafir yatak için kullanılan salonların günümüzde değeri oldukça önemlidir. Ev dekorasyonları için de her zaman ilk aşamadır.

Salonlar, Türkiye’de minimum olarak yaklaşık 12 metrekareden oluşmaktadır. Burada uygulanacak stil ve tarza göre bir salon dizayn edilirken beğenilerin, kişiliğin ya da karakteristik unsurların etkileri vardır. Ve en sık kullanılacak alan olan salonu dekore ederken farklı salon dekorasyonu fikirleri incelenmeli ve tarza en uygun, uzun yıllar sıkılanmayacak modeller seçilmelidir.

salon dekorasyonu nasıl yapılmalıdır?

Burada olan en önemli unsur ise sadece bireysel ihtiyaçlar olmamakla birlikte eve gelen misafirler ve ev sahibinin konfor ve rahatlığıdır. Ev bir bütün olarak düşünülmeli parçadan bütüne olarak tüm ev aynı tarzda tamamlanmalıdır.

Günümüzde modern ev mimarisinde evlerin boyutları gittikçe küçülmektedir. Yani eskiden gördüğümüz kocaman şekilde olan salonlar, yatak odaları artık küçük bir şekil almaya başladı. Evini dekore etmek isteyen herkesin de ilk sorduğu sorulardan biri de ‘’Küçük salon dekorasyonu nasıl yapılır?’’ şeklinde oldu.

Öncelikle düşünüldüğünde küçük ev dekorasyonları büyük evlere göre daha zordur. Bu modern evlerde yeterince alan olmadığı gibi istenilen eşyalar da kullanılamaz hale gelmiştir.

Salon Dekorasyonu İçin Öneriler

salon dekorasyonu nasıl yapılmalıdır?

  • Minimalist şeklide koltuk ya da mobilya tasarımları tasarlanmıştır ve bu tasarımlar tercih edilmelidir.
  • Genel olarak minimalist dekorasyon şekillerinin benimsendiği sade, az eşyalı ama fonksiyonel ev dekorasyonları bu tarz küçük alanlar için mükemmel sonuçlar vermektedir.
  • İncecik demir kolları olan koltuklar, incecik modern perdeler küçük alanları büyük alanlar gibi göstermek isteyenlere göredir.
  • Sadece dekoratif amaçlı kullanılan, pek işlevi olmayan orta sehpaları, büyük berjer koltuklar da küçük salon dekorasyonunda kullanılmaması gereken detaylardandır.
  • Açık renklerin gücünden faydalanmak gerekir ki daha ferah gözüksün.
  • Mobilyalar duvara yaslanılabildiği kadar yaslanılarak ortada olduğundan büyük bir alan açılmalıdır.
  • Küçük salonlar için dekorasyon önerisi olarak L koltuklar ideal bir seçim olarak görülmektedir.
  • Koltuğun arka kısmına tablo asılabilir, yanına da bir aydınlatma ürünü eklene bilinir. Bu salonu daha büyük göstermek için iyi bir hiledir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.