arama

Mutfakta Baharatlar Nasıl Muhafıza Edilir?

Mutfakta Baharatlar Nasıl Muhafıza Edilir

Mutfakta baharatlar muhafızı çok önemlidir. Mutfaklarımıza yemeklerimiz için kullandığımız baharatlar gelişi güzel dolap içine yerleştirildiği zaman içinde bir kargaşa oluşmasına neden olur. Ayrıca bu kargaşadan kaynaklı olarak genelde bayanlar evlerindeki baharatların ne kadar olduğunu ve hangisine sahip olduğunu bile unutabilmektedir. Bu kargaşayı düzene sokmak isteyen kişiler öncelikli olarak aşağıda bulunan detaylara dikkat etmelidir.

1- Tezgâhlar

Mutfakta Baharatlar Nasıl Muhafıza Edilir

Mutfakta baharatlar için tezgâhlarda bulunan ve serbest şekilde kullanılacak olan alanlar mükemmel düzeyde alternatiflerdir. Ayrıca tezgâh kenarlarında üstünde ve kenarlarında bulunan alanları değerlendirmek gerekir. Bunun içinde kapılara monte raflar, değiştirilebilir raflar, kademe özellikli raflar yatay ya da dikey raflar kullanılabilir. Bunlar dışında alt mutfak dolap kenarlarında bulunan küçük dikey alanlarda baharatlık için raflı sistemlerle kullanılabilir.

2- Pullout Baharat Organizatörleri

Mutfakta Baharatlar Nasıl Muhafıza Edilir

Bu modeller farklı seçeneklerin kullanımını sunar. En sık kullanılan ve mutfaklarda tercih edilen dolapların içinde istifleme yapan, çekmece yapan paslanmaz çelik olanlardır. Bu depolama şekli yemeklerde kullanılacak olan baharatlara kısa sürede ulaşmayı da sağlar. Modellerin çoğunluğu rahatsız edici değildir ve mutfaklarda verimlilik sağlar. Dar, kullanımı daha önceden yapılmayan alanların değerlendirilmesi adına çözüm sunar.

3- Dolaplar

Mutfakta Baharatlar Nasıl Muhafıza Edilir

Dolapların yüz kısımlarını yani mobilyanın parçasının içine yerleştirilme yapılmış kabinin içersine yerleştirilmiş olanlardır. Tasarlanan bu modeller yatay kolon kasnakta yer alır. Kolay ve rahatlıkla baharatlara ulaşmanıza olanak sağlamaktadır. Mutfak dolaplarının genel rengi ve yüzeyi ile aynı olan dış yüzeyi de tasarım konusunda sorun yaratmaz. Yani mutfakların genel dekorasyonunu kesinlikle bozmayacaktır.

4- Kapı Montajlı Raflar

Mutfakta Baharatlar Nasıl Muhafıza Edilir

Özellikle baharatlarını ışıktan korumak adına ve fazla alanı olmayan kişiler tarafından sık şekilde tercih edilir. Farklı tasarımlara sahip olsa bile baharatlıklar çoğunlukla yan yanadır. Bunun için kolay kullanımı ve hızlı erişim olanağı bulunur. Ahşap, metal ve plastikten tasarlanmış modellerin farklı çizgilere sahip olanları dikkat çeker.

5- Asılan Raflar

Mutfakta Baharatlar Nasıl Muhafıza Edilir

Mutfak dolaplarının iç kapılarına, bataryalara, duvarlara veya mutfaktaki farklı alanlara asılan modellerdir. Bu tasarımlar istenilen yere taşınabilir. Yani yerleri kişilerin isteklerine ve mutfağın dekorasyonuna göre değiştirilebilir. Ahşap, metal ve plastik gibi birçok malzemeden üretilmiştir. Her keseye ve her zevke uygun model bulmak mümkündür. Çoğu insanın evinde var olan ve tercih edilen örneklerdir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.