arama

Elektrikli Süpürge Bakımı Nasıl Yapılır?

Elektrikli Süpürge Bakımı Önemli Mi?

Elektrikli süpürge bakımı yapılmazsa, sadece toz ve kirin yer değiştirmesine neden olur. Yani bakımı yapılmamış olan elektrik süpürgesi ile evinizi temizlediğini düşünebilirsiniz, fakat süpürgenizin bakımı olmadığı için yerden aldığı tozu etrafa tekrar yayacaktır. Evin temizliğinde en çok kullanılan elektrik süpürgesini en iyi şekilde verim almak istiyorsanız elektrikli süpürge nasıl temizleneceğini çok iyi bilmeniz gerekir.

1- Toz Torbasını ve Hazneyi Sık Sık Kontrol Edin

Elektrikli süpürgelerin emiş kaybının en büyük nedeni tıkanıklıktır. Bu tıkanıklıkta makinenin emiş kaybının yanında, kolayca ısınmasına da neden olur. Tıkanıklığı gidermek içinse, torbasını tekrar tekrar kullanmayın. İyi temizlenmemiş ya da gereğinden fazla dolmuş olan toz torbanız artık içine hapsedemediği tozu, kiri torbanın dışına doğru verecektir. Böylece filtrelerini tıkayacaktır.

Torbasız elektrikli süpürgeler de ise suyunu mutlaka her temizlikten sonra boşaltmanız gerekir. Aksi halde kullanan bayanlar yorumlarını incelediğimizde çıkan sonuç şu: Eğer su devamlı değiştirilmezse, hem hijyen açısından hem de kötü kokudan dolayı zorluk yaşadıklarını belirtiyorlar.

Ayrıca süpürgenizin boru kısmına da bakmayı unutmayın. Çoğu zaman iri parçalar boruda tıkanıklık oluşturur. Hatta etrafına kıl, tüy de birikince iyice iri hale gelerek borunuzu tıkar. Borunun tıkandığını makinenin süpürme sırasında farklı bir ses vermesi ile de anlarsınız. Hatta emiş gücü de azalır. Bunun için arada mutlaka borusunu da kontrol etmeyi unutmayın. Zaman zaman yıkamakta çözüm olur.

2- Filtrelerine Bakın

Elektrikli süpürge bakımı yaparken, süpürgenin yıkanabilir filtreleri vardır. Bu filtreleri de kullanım kılavuzu sayesinde bulup, çıkarıp, ister silkeleyin isterseniz de yıkayıp kurutabilirsiniz. Ama yıkadıktan sonra kurutmayı asla unutmayınız. Aksi halde nemli kalan filtreler koku ve arıza oluşmasına neden olur. Fakat makinenizin filtresi yıkandığını anlamak için mutlaka kılavuzundan bilgi alarak yapınız.

3- Süpürgenin Sapını ve Fırçalarını Unutmayın

Süpürgenizin, süpürdüğünüz uzun saplı kısmın altında fırça kısımları vardır. Bu kısımda zamanla kıllar, tüyler ve etraftaki toz yumakları birikinti oluşturur. Hatta emilim yapılan yerde ise kalın bir toz yapışır. Uç kısmını sapından ayırıp, bir fırça yardımı ile kılları, tüyleri temizledikten sonra hemen suyun altında tozlarını arındırın. Hatta sabunlu su ve bez yardımı ile bu kısmı temizleyip dezenfekte ediniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.