arama

Mikrodalga Fırın Temizliği İçin Pratik Öneriler

mikrodalga fırın temizliği için pratik öneriler

Mikrodalga fırın temizliği hiç zor gelmesin. Zaman sıkıntısı nedeni ile evde kolayca kendinize sıcak yiyecekler hazırlamak için mikrodalga fırın aldınız. Fakat kullanımı çok pratik olmasına rağmen tercih edilen bu fırınların temizliği de bir hayli zor. Teknolojinin bize sunduğu imkanlardan yararlanıyor ve sunduğu bizlere kolaylık sağlayan ürünleri almaya çalışıyoruz.

Maalesef mikrodalga fırın temizliğinde de yağ sökücü gibi ürünler kullanıyoruz ve solunum yoluyla bizi hasta eden kimyasallardan nasibimizi alıyoruz. Aslına bakarsanız mikrodalga temizliği zannettiğiniz kadar zor değil. Hiç karbonat ile mikrodalga fırın temizliği yapıldığını duymuş muydunuz? O halde size kısaca nasıl temizlenir anlatalım.

Karbonat ile Mikrodalga Fırın Temizliği

mikrodalga fırın temizliği için pratik öneriler

Öncelikle temizliği kolaylaştırmak için mikrodalga fırına girebilecek boyutlarda bir tabağa ikiye bölünmüş bir limon konulur. Daha sonra mikrodalga fırın maksimum düzeyde en az 1,5 dakika en fazla 2,5 dakika kadar çalıştırılır. Böylece mikrodalga farınızın kirleri yumuşamış olacaktır. Bunun yanı sıra yine dayanıklı bir kaba su konur daha sonra suyun içerisine 1 limonun suyu sıkılmalıdır. Yine maksimum ayarda 10 dakika kadar fırın çalıştırılır. Fırının sıcağıyla beraber tüm yağlar buharlaşmış ve yumuşamış olacaktır.

Daha sonra karbonatlı su ile fırınınızın içerisini silip durulayabilirsiniz. Limon olmadan karbonat ile mikrodalga temizliği yapılamaz. Çünkü öncesinde yağlanmanın ortadan kalkması gerekmektedir. Artı olarak karbonat yerine Arap sabunu da kullanabilirsiniz. Fakat Arap sabunun köpürme etkisinden dolayı durulama esnasında sorun yarattığından dolayı pek tavsiye etmiyoruz. Sabun artıkları yemeklerine bulaşıp hastalanmanızı sağlayabilir.

Karbonat ile Mikrodalga Fırın Temizliği Sırası

mikrodalga fırın temizliği için pratik öneriler

Mikrodalga fırınınızı temizlerken bu temizliğin sıralı bir şekilde yapılması çok önemlidir. Karbonat ile mikrodalga temizliği nasıl yapılır anlattık şimdi ise sıralı nasıl yapılır onu anlatacağız. Öncelikle fırınınızın içerisindeki kâseyi ve kâsenin konulduğu alan olan dönen tablayı çıkarın. Daha sonra karbonatlı su ile mikrodalga fırınınızın içerisini bir bez yardımı ile ilk etapta tavandan başlayarak silin. Sonra yan kısımlar ve son olarak fırınınızın tabanını silin.

Mikrodalga farınızın içerisinden çıkardığınız tablayı da güzelce sildikten sonra yerine yerleştirin. Kapağını kapatıp dışını silin ve tüm bunları yaparken fişten çıkarmayı sakın unutmayın. Dış kısımlarını silerken düğmeleri unutmayın. Fakat düğmelerin basılı kalmadığından emin olun. Kuruduktan sonra fişe takın ve düğmelerden herhangi birinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. İşte bu kadar. 🙂

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.