arama

Sararan Çarşaflar Doğal Yöntemle Nasıl Beyazlatılır

İstemeden doğal olarak herkesin çarşafları sararabilir. Bu durum sizlere özgü değildir ve her evde yaşanmaktadır. Peki sararan çarşaflar nasıl eski beyazlığına getirilir?
sararan çarşaflar nasıl beyazlatılır

Sararmış Yatak Çarşaflarının Çözümü Nedir?

Yatak çarşafları hem yatağınızı koruyan hem de temiz bir zeminde uyumanızı sağlayan eşyalardır. Çarşaflarınızın size hijyenik bir ortamda uyku sunması için düzenli olarak değiştirilmesi ve temizlenmesi gerekmektedir. Peki sararan çarşaflar için en etkili yöntemler nelerdir? Evinizde kendi yatağınıza ait en az 3 çarşaf bulunmalıdır ve terleme, kirlilik, cinsel ilişki haricinde haftada en az bir kere değiştirilmelidir. Bu sayede çarşaflarınız hem daha az kirlenir hem sağlığınızı tehdit etmez hem de renklerinin solması engellenir. Ayrıca sararan çarşaflar nasıl bembeyaz yapılır bir de onu belirtelim.

Sararan Çarşaflar Nasıl Bembeyaz Yapılır

Çarşaflarınızı beyazlatmanızı sağlayan pek çok markanın çamaşır suyu bulunmaktadır ve bunlar eskiden olduğu gibi çarşaflarınızın yıpranıp eskimesine de engel oluyor. Genel olarak çamaşır sularının arkasında kullanım ölçüleri yıkayacağınız çamaşıra göre farklılık gösteriyor. Çamaşır sularının arkalarındaki tariflere uyarak sararan çarşaflar nasıl bembeyaz yapılır öğrenebilirsiniz. Tabi ki bunların yanı sıra doğal yöntemlere de başvurabilirsiniz. Her ne kadar çamaşır suları eskisi kadar yıpratmıyor olsa da insan vücuduna zarar verecek olan kimyasalları içerisinde barındırıyor. Özellikle bebeklerinizin ve çocuklarınızın çarşaf ve kıyafetlerini doğal yöntemlerle beyazlatmanızı öneriyoruz.

Sararan Çarşaflar Doğal Yöntemle Nasıl Beyazlatılır

sararan çarşaf temizlği

Sirke hemen hemen her şeye iyi geldiği gibi çarşaflarımızın temizliğinde de kullanılabilir. Bir bardak kadar saf sirkeyi makinenizin deterjan gözüne koyun. Sirke kokusu için endişelenmeyin. Çarşaflarınızın kuruduktan ve havalandıktan sonra geçecektir. Konu beyazlar olduğunda yıkadığımız yüksek derece ile makineyi çalıştırıyoruz. Ayrıca saf sirke ve su dolu kovanın içerisine bir gece önceden çarşaflarımızı bastırıp ertesi gün 12 ölçek su ve bir ölçek sirke ile yıkayabiliriz.

Sararan çarşaflar nasıl bembeyaz yapılır dediğimizde ayrıca limon ve karbonat da kullanabiliriz. Çamaşır makinenizin büyüklüğüne ve alabildiği çamaşır miktarına bağlı olarak yarım ya da bir limon suyunu çamaşır makinenizin deterjan gözüne koyarak normal yıkama yapabilirsiniz. Karbonata gelince; birçok yüzeyin temizlenmesine kullanılan ve doğal bir temizleme yöntemi olan karbonat, sararmış çamaşırları beyazlatmakta da kullanılıyor. Bir yarım su bardağı kadar karbonatı çamaşır makinenizin deterjan gözüne koyarak normal yıkama yapabilirsiniz. Ayrıca yine bir gece önceden çarşaflarınızı karbonatlı sıcak suyun içerisine bastırabilir ve ertesi gün yıkama yapabilirsiniz. Böylece doğal bir temizlik elde etmiş olur özellikle çocuklarınızı kimyasal maddelerden uzak tutabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.