arama

Sonbahar ve Kış Aylarında Evi Derinlemesine Temizlemenin İpuçları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Sonbahar ve Kış Aylarında Evi Derinlemesine Temizlemenin İpuçları Neler?

Özellikle bahar temizliği her ne kadar gerekli ise, evimizi sonbahar ve kış mevsimine göre temizlemekte oldukça önemlidir. Sonbahar ve kış mevsiminin getireceği bakteri,  bazı soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar ve böceklerle savaş açmanın en güzel yolu sonbahar ve kış aylarında evi derinlemesine temizlemektir.

Bahar temizliği yaparken nereden ve nasıl yapacağımızı biliyoruz fakat sonbahar ve kış temizliğinde ise nelere dikkat edeceğimizi biliyor muyuz? Uzmanlar özellikle sonbahar ve kış aylarında yapılacak temizliğinde önemi üzerinde duruyor ve kışa sağlıklı ulaşmanın bir yöntemi olarak görüyorlar.

Evi Havalandırmak Şart

Kış mevsiminde özellikle evimizde fazla havalandırma yapamıyoruz. Dolayısıyla mikropların da en çok sevdiği yerler nemli, tozlu ve havasız ortamlardır. Bundan dolayı öncelikle evimizi bol bol havalandırmalı, hatta çok az havalandırdığımız odaları dahi haftada bir ya da iki sefer pencerelerini açmalıyız. Böylece içerideki bayatlamış hava yerini taze havaya bırakacaktır.

Yatak, Yorgan ve Yastık Temizliği

Nasıl ki bahar aylarında yatak, yorgan ve yastık temizliği yapıyorsak, sonbahar ayında da aynı işlemleri tekrarlamak gerekir. Yastıklarımızın iç kısmını yıkama şansımız yoksa en azından üzerindeki beyaz kılıfını yani yastık yüzünü çıkarıp, makinemizde en az 60 derecede karbonat, beyaz sabun ve sirke üçlüsü ile yıkamalıyız ki üzerinde oluşan bakteriler temizlensin. Ayrıca yorganları da ister makinenizde isterseniz de kuru temizleme yapan mekanlarda yıkatmak gerekir.

Kapılar ve Lavabolara Dikkat

Kış aylarında hemen hemen her uzmanın en çok uyardığı konulardan biridir. Elle temasla geçen mikroplar adeta kabusumuz oluyor. İşte evde, özelikle okula giden çocuklarınız varsa, kapı ve lavaboları mutlaka her gün  temizleyiniz. Özellikle kapı kolları ve lavabo bataryaları en çok dokunulan yerler olduğu için bu kısımları sirkeli sudan faydalanarak temizlemek gerekir.

Halıları da Unutmamak Gerek

 

Halılarda en çok ölü deri hücrelerinin, yiyecek parçalarının, farklı döküntülerin olduğu kısımdır. Sonbahar ve kış aylarının başlangıcında halıları yıkatma şansımız olmasa da haftada bir defada olsa üzerine karbonat dökerek süpürge yardımı ile temizleyiniz. Karbonatı halınızın hatta koltuklarınızın üzerine serpip, bir 5-10 dk. bekledikten sonra süpürge ile temizleyin. İçerisinde birikmiş tüm canlı bakteriler yok olacaktır. Böylece sonbahar ve kış temizliğini bu ufak ipuçları sayesinde tamamlamış olacaksınız. Kolay gelsin. 🙂