arama

Parlak Camlar İçin Pratik Temizlik Önerileri

Parlak camlar için pratik cam temizliği ipuçları ve önerileri ile evinizin camları parıl parıl olacak. Cam temizliği yapmak için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Peki parlak camlar için cam temizliği nasıl yapılır?
parlak camlar için pratik temizlik önerileri

Parlak camlar için pratik temizlik önerileri isteği çok geldi ve hadi başlayalım! Ev işlerinin en yorucularının arasında cam temizliği vardır. Oldukça zahmetli olan bu temizliği bazı yöntemler sayesinde hızlı kolay bir şekilde yapmak mümkün. İşte o yöntemleri şöyle sıralayalım;

1- Parlak Camlar İçin Beyaz Sirke

parlak camlar için pratik temizlik önerileri

Parlak camlar için pratik temizlik deyince akla gelenlerin başında beyaz sirke gelir. Doğal ve zararsız bir temizlik ürünü olan sirkenin içerisinde asetik asit olması dolayısıyla iyi bir dezenfektandır. Peki sirke camlarda nasıl kullanılır?

  • Bir kova içerisine bir miktar beyaz sirke ve sıcak su karıştırılarak camlar silinir.İyice ovalanan camlar daha sonra kurulanır.
  • Eğer cam ve pencerelerde kurumuş yağ ya da leke gibi zor çıkacak kir varsa, aynı miktarda tuz ve un macun haline gelinceye kadar beyaz sirkeyle karıştırılıp inatçı lekeler ovulur. Daha sonra ise ılık su ve sünger yardımıyla cam ve pencereler kurulanır.
  • Sirke asla çamaşır suyu gibi kimyasal maddelerle karıştırılmamalıdır.

2- Gazete Kağıdı ve Limon Suyu

parlak camlar için pratik temizlik önerileri

Parlak camlar için pratik bilgiler arasında gazete kağıdı ile camları silmede vardır. Gazete kağıdının baskısında kullanılan mürekkep içerisinde yoğun olarak kurşun bulunur ve bu kurşun camları parlatmanın püf noktasıdır. Dolayısıyla hangi ürünle camlar temizlenirse temizlensin kuruladıktan hatta hafif nemliyken camları gazete kağıdı yardımıyla silmek camların parlamasını sağlar. Camların parlak görülmesinde limon suyu kullanımı da vardır.Ilık su ile karıştırılarak camlara püskürtülmesinin yanında tuz ile birlikte de karıştırılıp camlar silinebilir.

3- Karbonat, Arap Sabunu Karışımı, Soda ve Gliserin

  • Ağır kimyasallar yerine doğal yöntemlerle cam silme daha doğrudur. Parlak camlar için pratik bilgiler arasında arap sabunu ve karbonat karışımı da vardır. Bir kova sıcak su içerisine bir bardak arap sabunu ve 250 gr civarında karbonat dökülüp karıştırılır. Daha sonra bu karışımla camlar silinip tertemiz bir görüntü elde edilir.
  • Soda yada maden suyu herhangi başka bir temizleyici ürünle karıştırılmadan da direk olarak cam temizliğinde kullanılabilir.

Gliserin, parlak camlar için pratik bilgiler arasında önemli bir temizleyicidir. Bir kova su içerisine yaklaşık olarak 7 damla gliserin döküp cam ve pencereler silinir. Bu şekilde yapılan temizlik daha uzun dayanabilir. Ayrıca gliserin su tutmama ve buhar yapmama özelliğine sahip olduğu için camların buhar yapmasında da engel olan bir üründür.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.