arama

Televizyonun Yeri Nasıl Seçilmelidir?

Salon Dekorasyonunda Televizyonun Yeri

Evlerde salon dekorasyonu gerçekleştirilirken kullanılan mobilyalar ile birlikte en önemli eşyalardan birini televizyon oluşturmaktadır. Televizyon hem salon hem oturma odası alanında en çok ihtiyaç duyulan elektronik eşyalar başında bulunurken, genellikle ailelerin bir arada toplandığı sırada ve gündelik hayatta en çok kullanılan eşyalar arasındadır. Genellikle salon ve oturma odasındaki koltuk takımlarının ve oturma düzeninin televizyonu tamamen görebilecek ve her cepheden rahatlıkla izlenebilecek bir şekilde düzenlenmesi en doğru dekorasyonu sağlayacaktır. Bu nedenle dekorasyon oluştururken televizyonun yeri noktasında koltuklar ile tam bir bağlantı kurulabilecek, geçişi engellemeyecek ve dekorasyonda daralma oluşturmayacak bir şekilde seçim yapılmalıdır. Bu sayede yaşam alanı en ferah ve konforlu şekilde kullanılabilir.

Televizyonun Yeri Seçilirken Neler Yapılmalıdır?

Salon ve oturma odası dekorasyonlarında televizyonun yeri seçilirken öncelikle odanın ölçüleri net bir şekilde göz önünde bulundurulmalıdır. Genellikle odalarda Amerikan mutfak bulunmuyorsa üç tarafta duvar yer alır ve bu duvarlardan birinde kapı bulunur ve dördüncü duvarın bulunduğu bölgede ise pencere yer alacaktır. Bu nedenle televizyon yerleştirilirken hem odanın ışık alma açısı hem giriş noktası hem de en geniş şekilde çerçeve verilebilecek şekilde televizyon doğru duvarın önünde yer almalıdır. Eğer, oturma grubunuz parçalı bir şekilde salon içerisinde yerleştiriliyor ise televizyon köşe bir noktada veya bir duvarda askı aparatı ya da TV ünitesi ile kullanılabilir.

Televizyonun Yeri Belirlenirken Dekorasyon ile Uyum

Koltuk takımınız, mobilyalarınız, perde, pencere, kapı ve ölçülere uygun bir şekilde televizyonun yeri belirlendikten sonra bazı ayrıntılara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Sürekli olarak televizyon ekranına baktığınız noktada televizyonun bulunduğu cephede duvar göz yorucu bir şekilde boyalar veya desenler ile kaplı ise veya etrafında birçok farklı tablo gibi unsur bulunuyorsa göz yorucu bir sonuç oluşturur. Televizyonun bulunduğu duvar göz yormayacak açık ve parlak bir renk olarak seçilmeli, aydınlatma çevre bölgesinde sade bir şekilde tercih edilmelidir. Eğer dekorasyon için televizyon etrafında dolaplar raflar ve kitaplık gibi noktalar istiyorsanız, televizyon boyutlarını uyumlu olarak sade ve tek renk bir tercih yapmalısınız.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI