arama

En Doğru Mutfak Aydınlatma Yöntemleri

en doğru mutfak aydınlatma önerileri

Mutfak Aydınlatmasında Püf Noktalar

Mutfak dekorasyonu yaparken aydınlatma detaylarına önem verilmelidir. Yeni baştan düzenleme ile zaman kaybetmemek ve maddi zarara uğramamak için kritik bir konudur.

Dinlendirici Mutfaklar İçin Işık Dengeli Olmalı

en doğru mutfak aydınlatma önerileri

Yemek yenen, zaman geçirilen mutfakta aydınlatma iyi olursa dinlendirici bir etki alınabilir. Bu da mutfağınızdan daha fazla keyif almanızı sağlar. Dengeli bir aydınlatma olması demek, ışıklandırmanın her yerde eşit dağılımı olması anlamına gelir.  Özellikle büyük bir alan varsa bu halde aydınlatma yeterliliği çok önemli olacaktır. Bir yerde düşük ışık diğer yerde aşırı aydınlatma olmamalıdır.

Mutfak Büyüklüğüne Göre Seçim Yapılmalı

en doğru mutfak aydınlatma önerileri

Mutfak büyüklüğü ve aydınlatma arasında paralellik olması gerekir. Küçük alanda çok fazla ışık kullanılmaması gerektiği gibi geniş alanda da belli bölgelere odaklanılmaması,  her noktaya ulaşım sağlanmalıdır. Mutfak dekorasyonu yaparken bu detay sonra görsel olarak epey faydalı olacaktır.

Mobilyalarla Uyum Durumuna Bakın

en doğru mutfak aydınlatma önerileri

Mutfak dolapları ve aydınlatma sistemleri arasında uyumun nasıl olduğuna bakarak karar vermelisiniz. Örneğin sarkıt abajurlar mutfak genelindeki bütünlüğü ve tarzı bozabilir. Bunun yerine içe gömmeli sistemler ferah bir yemek alanı yapabilir. Ayrıca mutfak dolabı altlarında LED ışıklandırma sistemi de kurulabilir.  Bu şekilde doğrudan göze fayda sağlayan bir alan yaratılır.

Doğal Işık Kaynaklarını Genişletin

en doğru mutfak aydınlatma önerileri

Balkonu mutfağa dahil etmek, pencerelerin önünü kapatmamak, açık renk perdeler seçmek ya da şerit perde benzeri ürünler kullanmak dilediğiniz zaman mutfak aydınlatma ve dekorasyonu için büyük önem taşıyacaktır. Yani dışarıdan gelen ışığı olabildiğince çok yapmanız gerekir. Balkon kısmı da mutfağa da dahil edildiğinde cam şeklinde malzeme kaplaması olacağı için ışığı çoğaltacaktır. Jalûziler istediğiniz zaman tam kapasite içeriye ışık girmesini sağlar. Aynı şekilde perdelerin açık tonda ve çok kalın olmaması da doğal ışığı artıran yöntemlerdir.

Köşeye Dekoratif Işıklandırma

en doğru mutfak aydınlatma önerileri

Mutfakta tavan aydınlatması yoksa ve dengeli ışık için çözüm arıyorsanız, köşe bölümlere dekoratif özellikli bölgesel ışıklandırmalar alabilirsiniz. Örneğin ankastre ya da mobilyalara uyan renkte bir ışık son derece güzel bir görüntü verebilir. Buzdolabınız kırmızı ya da griyse bu renkle aynı tonda ışık bütünlüğü daha da artıracaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.