arama

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Kesin Çözüm Önerileri

Mürekkep lekesi en zor lekelerdendir. Özellikle mürekkep temizliği bir çok kişiyi çözümsüz bırakmıştır. Peki mürekkep lekesi nasıl çıkar, kesin çözümü nedir?
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Zor ve can sıkıcı lekelerden biri olan mürekkep lekesi, çıkarılmasının çok zor olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat sizlerle paylaşacağımız yöntemler sayesinde mürekkep lekesi nereye bulaştı ise kolayca çıkarmanız mümkün olacaktır.

Mürekkep lekesini genelde gömlek, elbise, halı, koltuk, okul kıyafeti gibi yerlerde daha sık rastlarız. Özellikle çalışan ve okuyan kişilerin sıkça karşılaştığı bu lekeleri çoğu zaman çıkarmakta zorlanırız. Öncelikle bu leke için doğru işlemleri gerçekleştirmeliyiz. Birinci işlem lekenin dağılmamasını sağlamak gerekir. Aksi halde yanlış çıkarma yöntemi ya da farklı yöntemler uygularsak mürekkep lekesi daha çok yayılıp lekenin büyümesine neden olabilirsiniz.

Mürekkep Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Elden mürekkep lekesi nasıl çıkar

Mürekkep lekesini elden çıkarmak için birkaç yöntem var. Eğer pilot kaleminizden mürekkep lekesi bulaştıysa, bu leke için domates yeterli olacaktır. Domatesten küçük bir parça kesip mürekkep lekesinin üzerini ovaladığınızda kolayca lekenin çıktığına şahit olacaksınız. Fakat daha inatçı mürekkep lekelerinde ise bu yöntem pek işe yaramıyor. O halde evde etil alkol ya da aseton varsa, pamuğun üzerine bir miktar döküp lekeyi silmeyi deneyin. Kolayca mürekkep lekesinden kurtulmuş olacaksınız.

Mürekkep Lekesi Kıyafetlerden Nasıl Çıkar?

Gömlekten mürekkep lekesi nasıl çıkar

Mürekkep lekesini en çok da sevdiğimiz kıyafetlerde olunca can sıkıcı olabiliyor. Tabi can sıkıcı olsa da, kurtulmak elbette zor değil. Bunun için size gerekli olan ürün saç spreyidir. Ucuz bir saç spreyi yeterli olacaktır. Saç spreyini lekenin üzerine sıkıp, bir bez yardımı ile silmeye başlayınız. Bu işlemi birkaç defa tekrar etmek ve çıkarırken sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. Kıyafetimizi de yıpratmamalıyız.

Mürekkep Lekesini Koltuktan Nasıl Çıkar?

koltuktan mürekkep lekesi nasıl çıkar

Mürekkep lekesini koltuktan çıkarmak için, leke deri kısımlarında ise aynı şekilde aseton, etil alkol, saç spreyi deneyebilirsiniz. Deri kısımlarına saç spreyini deneyenler daha etkili olduğunu belirtiyor. Özellikle yapay derilerde bu işlemi denerken dikkatli olmakta fayda vardır. Hızlı silmek yerine, yavaş ve bezinizi bastırmadan, az az spreyden sıkıp işleme devam ediniz.

Bunun dışında mürekkep lekesini koltuk kumaşından çıkarmak istiyorsanız, bulaşık makinesi parlatıcısını lekenin üzerine dökünüz. Kumaşı silmeye başlamadan da arap sabunundan bir miktar bezinize alıp, lekeli yeri silmeye başlayınız. Biraz kuvvetle ve zamanla mürekkep lekesinin koltuktan nasıl çıktığına şahit olacaksınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.