arama

Tuvalet Taşı Temizliği Nasıl Yapılır, Ne Kullanılır?

Sararan ve yıpranan alaturka tuvalet taşı temizliği gözünüzü korkutmasın. Doğal temizlik önerileri veya kimyasal temizlik ürünleri ile hızlıca temizleyebilirsiniz. Önemli olan bu alanı sık sık temizleyerek, kalıcı kirlilikleri önlemektir. Peki klozet ve tuvalet taşı temizliği nasıl yapılır?
Tuvalet Taşı Temizliği Nasıl Yapılır

Evin en aktif olarak kullanılan ve mikroplara karşı en elverişli bir konumda olan yer şüphesiz ki tuvaletlerdir ve tuvalet taşı temizliği göz ardı edilemez. Tuvalet ve çevresi sağlığa zararlı olan bakterilerin en çok bulunduğu yer olduğu için burada düzenli bir şekilde hijyenin sağlanması oldukça önemlidir.

Bu alanların insanlar üzerinde mikrop kapmaya elverişli olmasından dolayı dikkatli ve iyi bir şekilde temizlenmesi oldukça önemlidir. Evlerde bulunan iki tip tuvalet tipi vardır. Bunlardan biri alaturka diğeri ise pisuvardır. Alaturka tuvalet taşı temizliği ve pisuvar temizliği yöntemleri ile bu alanlara dikkat ederek daha hijyenik bir duruma getirmek mümkündür.

Tuvalet Temizliği Yaparken Gözünüzden Kaçmasın

Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır

Tuvalet temizliğine dikkat etmemiz gerekmektedir çünkü bakteriler o bölgede her yerde bulunmaktadır.  Kapı kolundan tezgâha, tuvalet ve çevresinden lavaboya kadar her yerde bakteriler bulunur. Ve bu bakterilerin çoğalması insanların sağlığı için oldukça riskler oluşturur. Bu alanlarda hijyeni sağlayabilmek için çamaşır suyundan tuz ruhuna kadar çeşitli malzemeleri kullanmak mümkündür. Ancak bu ağır kimyasalları kullanmak ve solumak istemeyebilirsiniz. Bunun yerine tuz, sirke ve karbonat gibi ürünlerle de temizliği tam olarak yapabilirsiniz..

Tuvalet Taşı Neden Sararır?

Klozet Temizliği Nasıl Yapılır

  • Her kullanımdan sonra sifonun çekilmesine dikkat etmemek,
  • Şeker ve renklendirici içeren içeceklerin dökülmesi,
  • Temizlik için kullanılan malzemelerin kalitesizliği,
  • Klozetin veya yer taşının kalitesiz olması ve sararmaya müsait olması

Tuvalet Taşı Sarardığında Ne Yapılmalı?

  • Tuvalet taşına veya klozete gazoz, kola veya asit içeren bir maden suyu dökerek 5 dakika sonra fırça ile temizlemek,
  • Çamaşır suyu ile üzerinize sıçratmamaya dikkat ederek fırça ile temizlemek,
  • Tuz ruhu dökerek tahmini 5 dakika sonrasında fırça ile temizlemek.

Tuvalet Temizliği İçin Ne Kullanılır

Tuvalet taşlarının girintili ve çıkıntılı bir şekilde olması bu yerlerin temizlenmesini oldukça zorlaştırmaktadır. Bu nedenle kullanılacak olan tuvalet temizliği malzemeleri ambalajından direk olarak tuvalet taşına dökülmesi bir fayda sağlamayacaktır.

Bunun yerine çamaşır suyunu ve normal suyu bir sprey şişesine yarı yarıya doldurun. Sonra, yapılan bu karşımı tuvalet taşının bütün noktalarına sıkmak oldukça etkili olacaktır. Daha sonrasında fırça yardımı ile iyice temizleyin. 5 dakika bekletip temizleme işlemini bitirdikten sonra bu işlemin ne kadar da etkili olduğunu görülecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.