arama

Ütü Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılır?

ütü bakımı ve temizliği

Ütü Temizliğinde Tercih Edilen Yöntemler

Günlük yaşamda en çok kullanılan ev aletlerinin arasında bulunan ütü, uğraşması dolayısıyla da en sıkıcı ev işleri arasında bulunur, ütü bakımı ve temizliği de gözardı edilir. Oldukça sık kullanılan bir alet olan ütü, zaman içerisinde kirlenir ve kireç tutar. Kir ve kireç birleştiğinde eğer alet temizlenmezse, hem kıyafetler hem de ütü zarar görebilir. Bu noktada ütü temizliğinde pratik bilgiler sahibi olmak önemlidir.

Ütünüzü Kireçlenmelere Karşı ile Limon Tuzu Koruyun

Kireçlenmelere karşı limon tuzu kullanmak oldukça faydalıdır. Derin bir kaba bir miktar limon tuzu ve su dökülür ve su kaynatılır. Daha sonra kaynayan su, su haznesinden içeriye doğru dökülür. Ardından buhar düğmesine birkaç kez basılıp bekletilir. Ütünün içerisinde biriken kireç yavaşça açılmaya başlayacaktır. Daha sonra ütü içerisinde bulunan su, soğuduktan sonra boşaltılır.

Ütü Taban Temizliği Nasıl Yapılır?

ütü bakımı ve temizliği

Ütü tabanı temizlemenin farklı birkaç yöntemi vardır bunların başında;

  • Ucuz ve doğal bir temizleyici olan tuz gelir. Bunun için ilk olarak ütüyü ısıtıp ardından bir bez üzerine bir miktar tuz döküp daha sonra bez üzerindeki tuzları ütülemek gelir. Böylelikle ütü tabanında bulunan kirler tuz üzerine yapışır.
  • Sirke kullanımı da ütü temizliğinde pratik bilgiler arasında bulunur. Yumuşak bir bezin üzerine bir miktar sirke döküp ardından ütü tabanı silinir. Sirkenin içerisine bir miktar karbonat eklemek kirlerin daha kolay çıkmasına yardımcıdır.

Ütü Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

ütü bakımı ve temizliği

Ütü temizliğinde pratik bilgiler hususunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır bunların başında;

  • Ütü temizliği ve kullanımı sırasında her daim ütünün kullanım kılavuzuna göre hareket etmek gerekir.
  • Alet temizlenirken elektrik fişinin çekik olmasına ve elektrikle herhangi bir bağlantısının olmamasına dikkat edilmelidir. Alet hiçbir zaman fişe takılı olarak temizlenmemelidir.
  • Herhangi bir kazanın oluşmaması için kullanılan bezin yeterli kalınlıkta olması gerekir.
  • Ütüler hassas elektronik aletler olduğu için temizlik esnasında fazla güç kullanmamaya dikkat edilmelidir.
  • Ütü tabanları için özel olarak üretilen tabanlık kullanımı, kıyafet ve ütü tabanına gelebilecek tüm zararları engeller.
  • Ütü temizliğinin ardından aleti nemli bir bez yardımıyla silmek, alet üzerinde kalan tuz ve sirke artıklarından arınmaya yardımcı olur.

Belli dönemlerde ütü temizliği yapmak ütünün kalitesini ve kıyafetlerin zarar görmemesini sağlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.