arama

Ütü Tabanı Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

En pratik ütü tabanı temizleme yöntemleri ile ütülerinizi ilk haline kavuşturabilirsiniz. Vereceğimiz temizlik önerileri ile tabanı yanmış ütü temizliği de yapabilirsiniz. Peki ütü tabanı nasıl temizlenir? Hangi temizlik önerileri sağlıklıdır?
ütü tabanı temizleme nasıl yapılır?

Ev işlerinde birçok kişi ütü yapmayı sıkıcı bir iş olarak görür. Oldukça dikkat isteyen ve bir o kadar da yorucu olan ütü yapmak için saatlerce vakit harcayabiliyorsunuz. Tabi ütü yaparken de zaman zaman bazı kazalarla karşılaşmak kaçınılmaz oluyor. Bunlardan biri de giysilerimizi ütü tabanına yapışmasıdır. Hemen hemen birçok kişinin başına gelen bu tatsız olayla karşılaştıysanız ütünüzü atmaya ve yenileme kalkmayın. Sizler için birçok farklı yöntemler içinden en pratik ütü tabanı temizleme yöntemleri sıraladık.

Öncelikle ütü tabanı temizlemeden ufak bir uyarı yapmak isteriz. Her ütünün tabanı ve yapısı farklı olduğundan dolayı, kullanacağınız yöntem öncesi dikkatli olmanızda fayda var. Çünkü bazı ürünler ütü tabanına zarar verebilir. Önce kullanma kılavuzuna bakarak ütü levhasının yapısının uygunluğuna bakınız.

Tabanı Yanmış Ütüyü Karbonat ve Limonla Temizleme

ütü tabanı temizliği

Ütüyü kumaş üzerinde unuttuysanız ya da yüksek ısıya dayanıklı kumaşları ütülerken, kumaş ütüye yapıştıysa sorun yok. Korkmayın, çözümü oldukça kolay. Ütünün tabanına bir çay kaşığı karbonat dökünüz. Daha sonra yarım limon ile dairesel hareketle ütü tabanını temizleyiniz. Sonra nemli bez ile silmeniz yeterli olacaktır.

Diş Macunu ve Bulaşık Teli ile Ütü Tabanı Temizleme

ütü tabanı temizleme fikirleri

Ütü tabanını temizlemenin bir başka pratik yolu ise diş macunu ve teldir. Ütü tabanı hafif sıcağa yakınken, üzerine diş macunu sürünüz. Mutfakta kullandığımız tel yardımı ile bastırmadan lekeyi çıkarın. Tabi bu arada elinizin yanmaması için bez kullanın. Böylece arada yaşanan bu kazalarda etkili yöntemlerinizden biri olacak.

Beyaz Sirke ile Ütü Tabanı Temizleme

ütü tabanı temizleme önerileri

Marketlerde kolayca bulacağınız beyaz sirke ile de ütü tabanınızı temizleyebilirsiniz. Eğer ütünüzün tabanında inatçı leke varsa yine tel ya da bulaşık fırçası kullanın. Sirkeyi bir beze yardımı ile ütü tabanına yayınız. Daha sonra tel ya da fırça ile lekeyi çıkartabilirsiniz.

Ütü tabanı en pratik temizleme yöntemleri olarak evde bulacağınız malzemelerden sizler için bilgiler verdik. Bunun dışında Cif ve poşet ikilisi de ütü tabanı temizleme de başka bir seçenektir. Cif ve herhangi şeffaf bir poşetle ütü tabanında ki lekeyi çıkarmanız mümkündür. Sizlerde farklı yöntemleriniz varsa yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.