arama

Kolay Ütü Yapabilmek İçin Pratik Öneriler

kolay ütü yapabilmek için pratik öneriler

Kolay Ütü Nasıl Yapılır?

Özellikle yaz aylarında ütü yapmak son derece sinir bozucu olabilir. Sıcak havanın etkisi yetmiyormuş gibi bir de ütünün sıcaklığı eklenir. Ayrıca her biri farklı ısı gerektiren farklı kumaşlar, astarlı kıyafetler, manşetler, yakalar, kolalama derken birçok ayrıntı içinde bunalıp gidiyoruz.

En tecrübeli ev hanımları bile çoğu kez hata yapabiliyor. Peki yok mudur bunun bir çaresi? Elbette ki kolay ütü yapabilmek için pratik öneriler var. Bu konumuzda sizlere ütü yapmanın kolaylıklarından bahsedeceğiz.

Kolay Ütü Yapabilmek İçin Pratik Öneriler

kolay ütü yapabilmek için pratik öneriler

Aslına bakarsanız kolay ütü yapabilmek için pratik öneriler arasında daha ütünüzü fişe takmadan yapmanız gereken bazı işler var. Bunlardan biri, çamaşırlarınızı yıkarken yumuşatıcı kullanmanızdır. Çünkü yumuşatıcılar çamaşırlarınızın çok kırışmasını engeller. Böylece işiniz büyük ölçüde kolaylaşacaktır. İkinci olarak eşyalarınızı kurutmanızdır. Eğer makinenizin kurutma programı varsa ya da kurutma makineniz varsa işiniz iki katı kolaylaşacaktır. Ütünüzü alıp kuruyan çamaşırlarınızı kolayca ütüleyebilirsiniz. Eğer kurutmanız yoksa asmadan önce çamaşırlarınızı gerdirmenizi tavsiye ederiz. Daha sonrasında iyice silkeleyin. Çamaşırlarınızda ip, mandal ya da metal çamaşırlığın demir izinin kalmamasını istiyorsanız üzerine yayarak ya da tamamen yayabileceğiniz bir ortama yerleştirerek kurutun. Böylece iz kalmasını engellersiniz. Ayrıca metal çamaşırlığınızın ince demirlerine havlu sarabilir rulo haline geldikten sonra üzerine çamaşır asabilirsiniz. Bu bir nebze iz kalmasını engelleyecektir.

Ütü masanızın üzerine alüminyum folyo serin. Alüminyum folyo ısıyı yansıtarak üzerine koyduğunuz çamaşırın iki tarafının da ütülenmesini sağlayacaktır. Böylece çevirip yeniden ütüleme zahmetine girmeyeceksiniz. Ayrıca gömlekleri açarak değil ilikleyerek ütülemeliyiz. Fakat ütüyü düğmelerin üzerine bastırmayın. Baskılı tişörtleri tersinden ütüleyin ve araya nemli bez koyun. Buhar vermeden önce kesinlikle ütünüzün tamamen ısındığından emin olun. Ütülenen çamaşırları hemen asın ya da katlayın. Lekeleri geçmemiş çamaşırları ütülemeyin.

Kendinizi Rahatlatın

kolay ütü yapabilmek için pratik öneriler

Kolay ütü yapabilmek için pratik öneriler arasında sizin rahat ütü yapabilmenizde vardır. Öncelikle ayakta ütü yapmayın. Ütü masasını ayarlayarak oturduğunuzda bel hizanıza gelecek şekilde konumlandırın. Böylece belden yukarınız çamaşırları düzenlerken rahat hareket edecektir. Kendinize soğuk bir içecek alın ki ütü yaparken sıcaktan patlamayın, tabi yaz ayındaysanız. Kış aylarında ise ütü yapmak içinizi bile ısıtabilir. Sizi eğlendirecek müzikler dinleyin, bir film açın. Ama sakın filme dalıp ütüyü unutmayın. 🙂

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.