arama

Cam Balkon Temizliği Nasıl Yapılır? Pratik Öneriler

Cam balkon yaptırmadan önce herkes temizliğini düşünmüştür. Oysaki cam balkon temizliği bu kadar gözünüzü korkutmasın. Aşağıda bahsedeceğim doğal temizlik malzemeleri ile hiç yorulmayacaksınız.
cam balkon temizliği

Cam balkonlar her evin vazgeçilmezi oldu ama cam balkon temizliği ise bir o kadar göz korkutuyor. Cam temizliğinde kullanılan kimyasal ürünler sağlık açısından zaman içinde hastalıkların meydana gelmesine sebep olabilir. O yüzden cam balkon temizliği yaparken doğal temizlik ürünleri kullanmak sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Evde bulunan ve sürekli kullanılan malzemelerden yapılacak olan doğal temizlik ürünleri saha sağlıklı şekilde yaşamaya olanak sağlar.

Cam Balkon Temizliği İçin Kullanabileceğiniz Malzemeler

cam balkon temizliği malzemeleri

1- Sirkeli Karışım ile Temizlik

  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı damıtılmış su

Sirke, camlarda bulunan kirlerin en derinden ortadan kalkmasına olanak sağlar. Su ile seyreltildiği için cama zarar vermez. Bu ikili sprey özelliği bulunan şişenin içinde iyice çalkalanarak karıştırılmalıdır. Hazırlanan kir çözücü cama sıkılır ve tüy bırakmayacak bir bezle silinmelidir. Ayrıca bu karışım ile silinen camların durulanmasına gerek bulunmaz.

2- Limon Suyu ile Temizlik

  • 1 litre ılık su
  • 1 yemek kaşığı limonun suyu

Limonun içeriğinde yer alan asidik yapı camlardaki kirleri, yağları ve yağmur lekelerini ortadan kaldırır. Ayrıca sirke gibi camlarınız parlaması konusunda da yardımcı olur. Sprey özelliği olan şişeye alındıktan sonra püskürtülür, yumuşak iz bırakmayan bezle silinmelidir. Ardından beklemeden kurulanır. Haftalık olarak camlarınızı bu karışım ile silerseniz lekelenmelerin ve yağmur sularının lekelerinin kalmasının azaldığını görebilirsiniz.

sirke ile cam balkon temizliği

3- Amonyak ve Mısır Nişastası ile Temizlik

  • 2 litre ılık su
  • 2 yemek kaşığı kısır nişastası
  • Yarım su bardağı amonyak

Amonyak sert su lekeleri, yağ lekeleri, parmaklardan oluşan izleri ve kirleri yok etmek adına çalışır. Mısır nişastası da parlaması için gereklidir. Ilık su içinde amonyak ve mısır nişastası tamamen homojen hale getirilir, ardından şişeye dökülür. Şişesi olmayan kişiler direkt olarak bezlerini bu karışımın içine sokarak iyice sıkmalıdır. Kurulamak için gazete kâğıdı kullanılması gerekir. Gazete kâğıdı çizgi tarzında lekelerin kalmasının da önüne geçer.

limon ile cam balkon temizliği

4- Sirke ve Bulaşık Deterjanı ile Temizlik

  • 1 bardak su
  • 1 su bardağı sirke
  • 3 damla bulaşık deterjanı

Sirke camlarda dezenfektan olarak görev görür. Bulaşık deterjanı da zorlu ve sert kirlerin çıkarılması için faydalıdır. Camlar dışında tezgâh üstlerinde, aynalarda, kapılarda ve diğer alanlarda da kullanılabilir. Bu karışım sağlık açısından zararlı olan özellikler taşımadığından dolayı birçok kadın tarafından tercih edilir.

Okuduğunuz gibi cam balkon temizliği gözünüzü korkutmasın. Yukarıdaki temizlik malzemeleri önerileri kolayca temizlik yapabilirsiniz. Burada en önemli nokta ise temizliğin düzenli yapılmasıdır. Düzenli cam balkon temizliği ile daha kalıcı ve inatçı lekelerden kurtulmuş olursunuz. Daha fazla temizlik önerileri için ekranı aşağı kaydırmaya devam edebilirsiniz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.