arama

Karbonat ile Temizlik Nasıl Yapılır?

Karbonat ile temizlik önerileri birden fazladır. Evine kimyasal temizlik ürünleri sokmamak isteyen herkesin ilk tercihi olan karbonat, evinizi tertemiz yapacaktır.
karbonat ile temizlik önerileri

Karbonat ile temizlik yapılabileceği gibi karbonat herkesin evinde sıklıkla kullanılan ve bin bir çeşit işlemlerde kullanılan bir üründür. Kimyasal madde içeren temizlik ürünlerin yerine özellikle doğal alternatif arayan ev hanımları için karbonat evinizin kurtarıcısı durumundadır.

Evde Neden Karbonat Kullanılır?

karbonat ile temizlik fikirleri

Evimizin her köşesinin temiz olmasını herkes gibi bizde arzuluyoruz elbet. Ancak bunun için de her gün evlerimize çeşitli kimyasal ürünleri sokuyoruz. Bunların birçoğu vücuda zararları vardır ve zehirli olduğu kanıtlanmış ürünlerdir. Evimizi virüslerden ve cildimizi de hastalıklardan korumak amacıyla doğal seçenekleri değerlendirmeliyiz. Hem ailemizi hem de kendimizi koruma altına almak adına oldukça önemli bir adımdır.

Karbonat ile temizlik yaparken evlerimizi hem temizleyip hem de sağlıklı hale dönüştürmenin ayrıntılarını sizlerle paylaşacağız. Oldukça kolay ve pratik işlemler ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Evinizin muhteşem yardımcısı karbonat ile hem eşyalardaki hem de odalarda yer alan kötü kokuları giderebilirsiniz. Ayrıca, yağ lekesinin de baş düşmanıdır. Çeşitli yüzeylerin temizlenmesinde daha az deterjanla suyu yumuşatmanızı kolaylaştırır.

Bütün kullanımlar için tek yapmanız gereken 1 litre suyla ¼ fincan karbonatı karışım haline getirmek. Belirli ölçüleri bazı durumlarda belli oranlarda kullanabilirsiniz. Temizliği etkin hale getirmek amacıyla ayrıca fırça ya da sünger kullanmalısınız. Çok fazla çaba göstermeden bu temizlik ürünleri ile işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu sayede biyolojik olarak ayrışmayan, lavabodan akıp giden bu ürünler ile ayrıca çevreye de faydalı bir şey yapmış olursunuz.

Karbonat ile Halı ve Koltuk Temizliği

karbonat ile tuvalet temizliği

Halı, koltuk, elbise üzerine yağ mı damladı? Panik yapıp deterjana sarılmayın. Çünkü deterjan leke olan bölgenin rengini açıp renk dokusunu bozacaktır. Bunun yerine yağ lekesinin üzerine karbonat dökün ve üzerini hafifçe ıslatın. 1-2 saat bekledikten sonra silin, yağ lekesinden eser kalmayacaktır. Zira suyla birleşen karbonat yağları söküp atan bir sabun haline gelir.

Evinizde halıları süpürseniz de silseniz de temizliği için yeterli değildir. Çok ağır kimyasallarla araba yıkanır gibi halı yıkayan yıkamacılar, halıların ömrünü maalesef azaltmaktadır. Bunun yerine ise hızlı temizlik çözümü olarak bunu yapabilirsiniz; 1-2 avuç karbonatı halının her tarafına serpiştirin ve 1-2 saat bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile iyice süpürebilirsiniz. Halınızda ki o kötü kokudan eser kalmayacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.