arama

Perde Temizliğinde Püf Noktalar Nelerdir?

Perde temizliği püf noktalara sahiptir. Perde temizliği nasıl yapılır bilmiyorsanız, ipuçlar ile kolaylıkla temizliğinizi yapabileceksiniz.
perde temizliğinde püf noktalar

Perde Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birbirinden şık birbirinden güzel perdeler hem evimizi daha modern gösterirken hem de dışarıdan görülmesini engeller. Perdeler üretildikleri kumaşlardan dolayı oldukça hassas ve narin bir yapıdadırlar. Bu sebeple temizliğini yapmak oldukça meşakkatli bir iştir. Perde temizliğinde püf noktalar dikkate alınarak bu meşakkatli işi kolay hale getirebilirsiniz.

Kalın güneş perdelerinin aksine tül perdeler, kirli hava, güneşin etkisi, sigara dumanı ve kalorifer ısıları gibi birçok nedenden dolayı çok daha çabuk kirlenir. Ayrıca fazla yıkandıklarında deforme olurlar ve yenisini almak durumunda kalırız. Bu sebeple yalnızca tek bir perde değil evinizde 2’den fazla tül perde bulundurmanızda yarar vardır. Şimdi gelelim Perde temizliğinde püf noktalar nelerdir, nasıl yıkanmalıdır. Yıkamadan önce de lekeli olan bölgelere bulaşık deterjanı sürerek bir saat beklettikten sonra da yıkayabilirsiniz.

Perde Temizliğinde Püf Noktalar Nelerdir?

pratik perde temizliği ipuçları

Perdeleriniz oldukça kirli ise bir gece önceden deterjanlı ılık suyun içerisine bastırmalısınız. Daha sonra makinede 3- ya da en fazla 40 derece sıcaklıkta yıkamalı, yıkama suyunun içerisine perdelerinizin daha beyaz görünmesi için bir miktar karbonat ya da şeker koyabilirsiniz. Perde temizliğinde püf noktalar dediğimizde yine deterjanlı ve amonyaklı su içerisine bastırmak gelmektedir. Ilık su ile perdelerinizi yıkadıktan sonra, deterjanlı suya bir bardak amonyak ekleyerek 2 saat kadar bu suyun içerisinde bekletin. Daha sonra perdeleriniz ne denli kirli, rengi atmış, sararmış olsa da düzeldiğini görünce sizde çok şaşıracaksınız.

Şayet perdeleriniz işlemeli ya da boncuklu ise yıkarken bu kısımlar içeri gelecek şekilde katlayarak makineye atmalısınız. Eğer perdelerinizde yağ lekeleri varsa deterjanınızın içerisine bulaşık deterjanı eklemeyi de unutmayın. Bulaşık deterjanlarının ekstra yağ temizleme özellikleri bulunmaktadır çamaşır deterjanlarının aksine.

Perde Temizliğinde Buharlı Elektrik Süpürgesi

pratik perde temizliği nasıl yapılır

Perde temizliğinde püf noktalar dediğimizde perdelerinizi buharla temizleyen aletler mevcuttur fakat bunları almak yerine hem evinizin temizliğinde rahat kullanabileceğiniz hem de perdelerinizde kullanabileceğiniz buharlı, su ile çalışan bir elektrik süpürgesi edinebilirsiniz.

Buharlı elektrik süpürgelerinin işlevi oldukça fazladır. Her gün olmasa da 2 ya da 3 günde bir perdelerinizin hem tozunu alabilir hem de buharlı olması sayesinde kirlerden arındırabilirsiniz. Ayrıca buharlı ve su ile çalışan elektrik süpürgeleri, perde için olan buharlı makinelerden oldukça ucuzdur.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.