arama

Tencere Temizliği Nasıl Yapılır? Etkili Pratik Öneriler

Özellikle zorlu yağ lekekelerini tencereden çıkarmak herkes için işkence olmaktadır. Tencere temizliği için en etkili öneriler ile yorulmayacaksınız. Peki tencere temizliği nasıl yapılır?
Tencere Temizliği Nasıl Yapılır?

Aşağıda yazan tencere temizliği çözümleri ile size en uygun olanını seçin ve uygulayın. Pratik temizlik önerileri ile hem zaman kazanmış olacaksınız hem de ekstra efor sarfetmemiş olacaksınız.

Tencere Temizliği İçin En Pratik ve Etkili Çözümler

  • Karbonat ile Temizlik

Karbonat ile Tencere Temizliği

Sağlıklı ve doğal temizlik yapmak adına karbonat birçok alanda kullanılır. Özellikle yanık izleri, kurumuş ve zor çıkan tencere lekelerinin kısa sürede yok edilmesini sağlar. Parlatmak ve temizlemek için 2 yemek kaşığı karbonat direk olarak tencerenin üzerine dökülür ve ovulur. Tencere temizliği kapsamında hafta bir kere düzenli şekilde kullanıldığında parlak çelik görünümüne sahip olmak mümkündür.

  • Soda ile Temizlik

Soda ile Tencere Temizliği Nasıl Yapılır

Özellikle dökme ve çelik tarzında olan tencerelerin içinde kalan ağır, yapışkan olan maddelerin temizlenmesi için kullanılır. Tencere içine su alınır ve ocak üzerinde kaynatılır. Ardından içine yarım şişe soda eklenerek 10 dakika daha kaynatılmalıdır. Lekelerin kabarmasını sağlayan soda tencere temizliği konusunda oldukça etkilidir.

  • Diş Macunu ile Temizlik

Tencerelerin dışında oluşan yanık lekeleri ve ocaktan gelen ateş lekelerinden kurtulmak ve parlama sağlamak adına kullanılmalıdır. Direkt olarak lekenin üzerine sürülen diş macunu çizmeyen tel ile tellenir. 10 dakika kadar bekletildikten sonra durulanmalıdır. Ardından kurulan tencerenin parlaklığı göz alıcıdır.

  • Yumuşatıcı ile Temizlik

Tencerede bulunan yanmış ve yapışmış gıdaları yumuşatıcı ile ıslatmak gerekir. Tencerenin içi su ile doldurulur. Yarım su bardağı çamaşır yumuşatıcısı eklenir. Ocak üzerine alınan tencere 5 dakika kaynatılır ve ocağın altı kapatılarak 1 saat bekletilir. Bulaşık süngeri ile yıkama esnasında kolayca sorunun ortadan kalktığını görmek mümkündür.

  • Ketçap ile Temizlik

Bakır tencereler ve dekoratif bakır tencerelerde oluşan donuk lekelerin hepsini ketçap kolaylıkla aydınlatır. Kimyasal olan ürünlerden daha sağlıklı ve ucuzdur. Bakır yüzey ince bir yüzey oluşturacak şekilde ketçapla kaplanır. 30 dakika boyunca herhangi bir işlem yapılmadan bekletilmesi gerekir. Ketçabın içeriğinde bulunan asitler lekelerle reaksiyona girer ve kolayca çıkmasını sağlar. Tencere yıkandıktan sonra hemen kurulanmalıdır.

  • Limon ile Temizlik

Limon ile Tencere Temizliği Nasıl Yapılır

Donuk renkli tencerelerin parlamasını sağlamak için yarım limon sulu tarafı ile ovma işlemi yapılması gerekir. Ovma işlemi içten dışa doğru uygulanmalıdır.

  • Kimyasal İçeren Ürünler ile Temizlik

Kimyasal içeriğe sahip olan ürünlerin kullanımı yapılacaksa mutlaka eldiven ve maske kullanımı yaparak uygulama yapılmalıdır. Bu aşamada önemli olan en az kimyasal içerin ürünün tercih edilmesidir. Bu tarz ürünlerin kullanımlarının her daim sağlık açısından sorun yaratabileceği de unutulmamalıdır. Bunların yerine yukarıda bulunan doğal ürünlerin kullanımları tercih edilmelidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.