arama

Yaz Kıyafetlerinizi Kış İçin Nasıl Saklarsınız?

Yaz Kıyafetlerinizi Kış İçin Nasıl Sakladığınız Çok Önemlidir

Sonbahar yavaş yavaş yerini kışa bırakmaya hazırlanırken, şortlara, mayolara, tişörtlere veda ediyor, kazaklara, atkılara, montlara hoş geldin diyoruz. Mevsimsel geçişlerde de kıyafetlerimizi değiş tokuş yapmak gerekiyor. Tabi bu bayanlarımız için bir kabusa döner. O dağınıklık, karmaşa gözünüzü korkutuyor olsa da maalesef bu durumdan kaçış yok. Fakat yaz kıyafetlerinizi kış için nasıl saklayacağınız hakkında doğru yöntemler kullanırsanız, kıyafetlerinizi yaz ayında ilk günkü ferahlığı ile tekrardan kullanabilirsiniz.

Yaz kıyafetlerimizi kaldırırken tabi ki kış kıyafetlerimiz içinde yer açmalıyız. Saklama ya da depolama yaparken de kışın nemli havasından korumak ve güvelenmeye karşı önlem almak zorundayız. Aksi takdirde yaza geçiş yaptığınızda birçok kıyafetinizde delik ve küf görmek istemezsiniz.

Öncelikle Her şey Çamaşır Makinesinden Geçmeli

Yaz kıyafetlerinizi kış için saklamanın birinci koşulu yıkamaktır. Bir defa giymiş olsanız dahi kıyafetlerinizi yıkayıp, temiz şekilde koymalısınız. Fakat burada dikkat edeceğiniz nokta, kıyafetlerinizin yeterince kuru olmasıdır. İyi kurumamış, nemli olan çamaşırlarınız depolama sırasında bütün bir kış boyunca nemli kalabilir ve böylece küf ve güvelenmeye davetiye çıkartır. Bunun dışında güzel bir yumuşatıcı tercih ederek çamaşırlarınızın yaza kadar mis gibi kokmasını sağlamış olursunuz.

Plastik Poşetleme Torbalarından Kaçının

Plastik torbalar genelikle kıyafetlerin nemini hapseder ve devamlı nemli kalmasına neden olur. Bu yüzden bu tarz torbalardan kaçınmak gerekir. Bunun yerine bez hurçlar daha kullanışlı olacaktır. Hele ki eviniz fazla nemli ise bu noktaya dikkat etmelisiniz.

Elbiselerinizi Düzgün Katlamak

Yaz kıyafetlerinizi depolarken düzgün bir şekilde katlamak çok önemlidir. Düzgün şekilde katlarken de fazla yer kaplamayacak tarzda katlayınız. Böylece bir rafa daha fazla kıyafet sığdırmak mümkündür. Ayrıca buruşuk ve doğru katlanmamış olan çamaşırlar deforme olacaktır.

Giysilerinizi Güvelerden Koruyun

Giysileri güvelerden korumak için aktardan güve koruyucu ürünler almak mantıklıdır. Böylece kıyafetlerinizi, yaz ayında açtığınızda sürprizler sizi beklemez.

Depolama Alanını İyi Seçmek

Yaz kıyafetlerinizi depolamak için bu kadar çaba harcarken, onları saklamak için de güzel bir yer bulmanız gerekir. Özellikle hava sirkülasyonu oldukça iyi olan, nemli olmayan, bakteri ve güvelenmeye davetiye çıkarmayacak mekanlar olması gerekir. Bununla beraber almak istediğiniz kıyafet olursa kolay ulaşabilmeniz gereken yerler olmalıdır.

etiketlerETİKETLER